Probleem pärakulõhe ja kõhuvaluga 20.04.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, juba mõned aastad vaevab mure seoses wc-s nr kahel käimisega. Alati on see olnud veidi probleemne, kuna lapsena/noorena oli kõht pigem kinni ning hädal käimine nõudis tugevat pingutust ning hiljem, seda probleemi ise vastavate toitudega parandada püüdes, on tekkinud pigem vastupidine olukord - pigem liiga pehme soolesisu ja vaja korduvalt hommikuti wc-s käia. Viimase paari aasta jooksul enamuse ajast ongi selline olukord, et alguses on vaja tugevalt pressida ning siis tuleb nö tahkem mass eest ära ja edasi väga vesist, mis sunnib korduvalt wc-sse minema. Kõike seda saadab alati kergelt põletav/kipitav tunne, mis siis aegajalt päris ebameeldivaks muutub ja tuleb ka verd.

Umbes 3-4a tagasi tekkis vist esimest korda pärakulõhe, mis muutus krooniliseks ning mida hiljem on läbivaatusega kinnitanud ka perearst. Olen kasutanud mastu küünlaid, preparation h küünlaid, veel mingit salvi ning alati enne nr 2 tegemist määrin pärakule kookosrasva, ennetamaks sealse naha rebenemist. Peale soole tühjendamist pesen alati veega ning määrin uuesti natuke kookosrasva naha pehmendamiseks. Hoolimata kõigest, tuleb lõhe ikka ja jälle umbes iga kuu aja tagant uuesti ning see olukord tekitab minus juba tõsist hirmu ja ärevust. Arvan, et olen isegi paanikahooge paaril korral kogenud, kui näen jälle wc paberil verd ning tunnen kipitust.

Umbes pool aastat tagasi lisandus pea igapäevane kõhuvalu, mida alguses seostasin antidepressantidega, mida siis ärevuse vastu võtma hakkasin, kuid psühhiaater välistas selle variandi, kuna mu doos olevat liiga väike selleks (50mg sertralini). Perearst soovitas kõhuvalu vastu no-spad ning espumisani, kuid ma sooviksin välja uurida põhjuse, miks mu kõht valutab ning miks pärakulõhe alati tagasi tuleb, kuigi söön korralikult ja väljaheide pole kõva.

Paluksingi Teie kui kirurgi arvamust, kas pärakulõhe (ja võibolla ka hemorroidid) võivad olla kuidagi kõhuvalu põhjustajaks, arvestades ka seda kui palju need mulle vaimset stressi põhjustavad? Ma ei oska enam kuhugi pöörduda, kuna perearst mind kuhugi uuringule saatnud pole, (kuna mul vereanalüüsid, ultraheli korras, lõhe pidi pisikene olema ja tugevaid valusid ka pole) ning psühhiaater paneb kõik ärevuse/depressiooni arvele ning kirjutab ad-d, mis ei mõju.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pärakulõhe ega hemorroidid kõhuvalu põhjustada ei tohiks. Depressioon võib valude põhjus olla küll.