Pidevalt kõht lahti 09.04.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Olen 40.a. naisterahvas, kellel on pidevalt probleeme kõhulahtisusega. Aastaid tagasi diagnoositud perearstil minu kirjeldustele vastavalt (ühtegi uuringut pole tehtud) ärritatud soolte sündroom. Tõesti, kui ma kusagile pean minema, siis püüdsin eelmine päev juba mitte süüa, kuna kõht läks kindlasti lahti sel päeval kui oli teada, et on midagi teistmoodi mu päevas. Samas umbes viimase poole aastaga on mul olnud ka nn lihtsalt kõht lahti, olenemata mu päevarütmist, st tavaline igapäevane päevarežiim, aga ikka kõht lahti, samuti on siis gaasid. Perearstilt palusin toidutalumatuse testi teha, kuid ta ütles, et perearstid seda ei tee (pole raha või lihtsalt ei tee, jäi selgusetuks), tehti nn tavaline allergiatest (piim, rukis, nisujahu, sarapuupähkel, munavalge jne), mis oli täiesti korras. Perearst ütleski siis, et kõik korras, aga ei ole korras. Käin igapäev mitu korda wc. Olen kirjutanud ülesse, mida söön..... väldin piimatooteid, värskeid juurikaid (kuigi allergiat ju välja ei tulnud), gaasilisi jooke ega kohvi ei joo, kuid ikkagi pean pea igapäevaselt võtma kas söetbl või Loperamidi, mis tihti ka enam ei aita. Mida ma peaksin tegema, et abi saada, et teada saada, miks mul kogu aeg on kõht lahti?! Ma ei julge enam midagi süüagi, kuna kardan, et kõik mida söön, tekitab gaase ja kõht on lahti. Perearst kirjutas mulle Esomeprazole`i (kõrvetiste vastu, mis aeg-ajalt mul esinevad) ning Mebeveriini (gaaside vastu), see viimane küll pole eriti aidanud. Samuti võtan igapäevaselt Cardacet (2,5mg).
Kas soolteuuringut tehakse ka üldnarkoosis lihtsalt sellepärast, et patsient väga kardab või on see siiski välistatud?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Üldnarkoosis koloskoopiat tehakse patsiendi nõudmisel. Sellel on ka omad ohud - soole vigastamise võimalus on suurem, kuna narkoosis inimene valu ei tunne.