Jala sääres augud. 05.03.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Minu vanaemal tulid jalasäärde augud ja need hirmsasti valutavad tal. Arstid perearst teda aidata ei oska. " Et tuleb ära kannatada" ütles ta. Kuidagi peab saama!!! Ta ei saa niimodi elada ja valu käes piinelda!!! Kuhu ja kelle juurde minna, kes aitaks teda???

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Säärehaavandid on vanemate inimeste kaunis sage probleem. Haavandite teke on reeglina seotud verevarustuse häirega. Verevarustuse häire võib olla venoosne, arteriaalne või kombinatsioon nendest. Venoosse ja arteriaalse vereringe häire ravi on erinev, nii et kõigepealt peaks selgitama haavandite tekke põhjuse. Igal juhul tuleb vabaneda surnud kudedest ja välja ravida infektsioon ja võimalusel parandada vererine situatsiooni jalas. Alati kahjuks ei ole see võimalik ja kui valud muutuvad väljakannatamatuks tuleb ühe variandina arvesse ka amputatsioon. Loodan, et asi Teie vanaemaga nii kaugele ei lähe. Kui perearst ise haavanditest jagu ei saa, siis oleks otstarbekas konsulteerida kirurgiga.