Fokaalne nodulaarne hüperplaasia (FNH) 12.04.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Paluksin täpsemat selgitust või informatsiooni maksas esinevast fokaalne nodulaarne hüperplaasia (FNH) kohta .
Kas see on healoomuline? Kas see võib muutuda (ära kaduda või muutuda pahaloomuliseks)? Miks sellised asjad tekkivad? Kas tuleb jääda arstide kontrolli alla?

Vähene krooniline gastriit, kas peab ravima ning kuidas seda ravida?

Sapikivid? Neid ei puututa kui väga haiget ei tee?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

FNH on healoomuline protsess ja seda ei pea opereerima. Üldjuhul pahaloomuliseks ei muutu aga radioloogiliselt on raske/võimatu eristada pahaloomulistest muutustest. vajab histoloogilist kontrolli. Tekkepõhjused pole lõpuni päris selged, üheks põhjuseks võivad olla rasestumisvastased hormoontabletid.
Kontrolli all peab kindlasti selle haigusega olema. Vähene krooniline gastriit kui põhjustab vaevusi, tuleks ikka ravida. Raviks on dieetreziim ja ka ravimid. Kui sapikividest vaevusi ei ole, siis reeglina neid ei opereerita. Noortel naistel, kes plaanivad sünnitada, soovitaksin siiski sapikivid enne rasestumist ära opereerida.