Rasedusaegsed hemarroidid 10.02.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 36 nädalat rase. Mul on eelmisest sünnitusest viis hemarroidi mis viimasel ajal hakkasid ennast tunda andma. Paar päeva tagasi läks asi väga äkitselt hulluks - 4 neist läksid väga suureks (pöidlaotsa suurused) ja on väga valusad ja põletikulised. Kannan küll pidevalt bandaazi ja kõht on korras. Minu perearst ja ämmaemand ja günekoloog ei oska midgai muud soovitada kui bandaazi kanda ja kõht korras hoida ja küünlaid kasutada. Perarst kirjutas ka hormoonsalvi doloproct ja käskis valuvaigisteid süüa. Mitte miski pole asja aga leevendanud. Proktoloogile aega ei ole võimalik saada üldse (pole ühtegi numbrit et era ega tavakliinikus, järjekordagi pole võimalik panna). Kust ma mingit abi või nõu saan? Ei saa ju kuu aega jutti valuvaigisteid süüa enne kui sünnitus tuleb. Arvan, et hemarroidid tekkisid survest pärasoolele, olenemata bandaazi kandmisest - seega justkui pole võimalik enne sünnitust põhjust likvideerida. Minu küsimus on see: kas sellisel juhul, kui pole võimalik hemarroidide põletikuliseks muutumise põhjust likvideerida, kas sellisel juhul on ÜLDSE võimalik midagi teha, et valust lahti saada enne sünnitust? Kas ma peangi nende valudega sünnituseni olema ja nendega ka sünnitama? Kuidas sünnitus mõjutab seda olukorda - kas ma võin üldse invaliidiks jääda, kui nt pärasool välja tuleb vms - sest ei need hemarroidid juba praegu maksimaalselt suured ja valusad ja arstid väidavad et sünnitusel lähevad veel hullemaks? Milliseks siis? Mis mind ootab? Väga suur hirm ja teadmatus on ja kuskilt abi ega infot pole võimalik saada.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Hemorroidid on küll väga tüütud, aga ei tapa. Raseduse ajal Teie aitamise võimalused on kaunis piiratud. Kõik, mis võimalik, olete ka juba kasutanud. Ilmselt peale sünnitust tuleb operatsioon ette võtta. Parim koht mida mina oskaksin Teile soovitada oleks ikkagi minna dr. Kivimäe jutule.