Hemorroidid ja pärakulõhe 26.12.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Ma kahtlustan, et mul on hemorroidid. Neil ei ole küll eelnevalt arsti poolt diagnoositud (see-eest on diagnoositud anaallõhe, umbes nii 2 aastat tagasi kirurgi poolt - siis sain ka mingisugust kreemi, mis kahjuks mind ei aidanud). Nüüdseks on see olukord edenenud juba üsnagi lootusetule tasemele. Olen vaevelnud kõhukinnisuse käes juba aastaid (esimest korda olin kõhukinnisusega haiglas kui olin umbes 7. aastane ja seal tutvustati mulle ka klistiiri kui leevendust tugevale kõhukinnisusele). Aastate jooksul on seis nii paranenud kui halvenenud. Enne mul hemorroide pole olnud ja kui ongi, siis ainult sisemised (verine roe - värske punane veri roe peal ja õrn valu istel). Viimase aasta jooksul on olukord läinud vaid halvemuse poole - tekkis ka väline kotike, ma tunnen seda väga hästi ja see ei lähe tagasi sisse (olen üritanud ka tulutult lükata). Kõht on endiselt kinni ja isegi klistiiri pole enam võimalik teha, sest pump ei lähe enam pärakusse sisse (miski jääb nagu ette), või kui läheb, siis ainult lõige peenem ots ja sellegi paigaldamine põhjustav piinavat valu (isegi mõte teeb pisara silma) ja kui ma siis vett pritsin sisse hakkab kipitama väga-väga valusasti (see võiks olla siis anaalfissuur? et siis selle kohal kipitab, sest ma kujutan, et peaks olema nö lahtine haav, et sellist valu põhjustada). Kui saan vett sisse, siis mul on kombeks mõned korrad sisse hingata ja siis hästi tugevasti pressida, et kõik võimalikult kiiresi välja saada ja sellega oma piina vähendada. Tavaliselt aitan ka käega, nii et kuidagi lükkan naha alt roojamassi rohkem pärakuava juurde. Veri käib asjaga kaasa, vahest rohkem (nii, et terve pott punane) vahest vähem (nii, et ei ole pea midagi). Iste on kui tunnine tegevus, sest pärast pean sooja duši alla istuma ja oma pulsi tagasi normaalsele taseme saama, sest valu jätkub ja selline tunne, et sellele pakub leevendust vaid sooja vee all istumine. Valus on koguaeg. Istuda on valus, pärak sügeleb, kui roe on pärakusuudme juures, siis on väga valus, roe nagu kriibiks ja oleks täis väikeseid kive/liiva. Mul on reaalne hirm vetsu minemise ees. Kohati ei julge ma isegi tahkeid toite süüa, sest tean, et see toob vetsuskäiku vaid lähemale. Istel käin umbes 3 korda nädas, sest kui roe tuleb "alla", siis mul ei jää muud üle (kui ise valida saaksin, siis ei roojaks vist üldse), sest see pressib nii kõvasti, et on väga-väga valus (isegi mitte ebamugav, vaid reaalselt väga valus).

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirjeldate oma olukorda, kuid otsest küsimust ma ei leia. Peaksite pöörduma uuesti proktoloogi vastuvõtule. Kirjelduse järgi on Teil kõhukinnisusest põhjustatud pärakulõhe. Kui põhjust ei kõrvalda, siis ka tagajärje ravi väheefektiivne ja retsidiveerub. Kui lahtistitega kõhutegevust reguleerida ei õnnestu, siis tuleb kõne alla ka operatiivne ravi.