Stoomkotiga kõht kinni 08.02.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul selline mure, et hooldan oma vanaema 87a., kes on voodihaige.
Tal on kõnehäire peale insulti ja tal on stoomikott 3a. olnud. Ta ise ei saa öelda, et on valus, aga saan aru, et tal ei ole hea olla ja kõht on kõva katsudes. Täna avastasin mähkmeid vahetades, et mähe on roojane ja tal on kõht kinni.
Hommikuti söödan talle putru ja piima või siis lahjat kohvi, päeval kartul, kaste, vahel ka suppi. Tavaline toit, mida ise sööme. Vedeliku tarbib ka parasjagu. Isu on tal väga hea. Aga nüüd tal kõht kinni ja stoomikotis rooja vähe ja on ka mähkmes. Ei julge ma talle ka mingit lahtistit anda, pärast on kusagil kõhu õõnes.
Minu mure ongi selles, et kuidas saab stoomikotiga olla mähe roojane.
Kas see on ikka õige asi? Helistasin oma perearstile ja perearst 24, kahjuks ei saanud abi kusagilt, paluti jälgida.

Loodan, et saate aidata.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

See, et rooja tuleb ka loomulikku teed pidi, pole mingi katastroof. Kahjuks ei selgu Teie kirjast, mille tõttu Teie vanaemale stoom on pandud. Stoome on kahesuguseid: lõppstoomid ja nn. ligstoomid. Mõlemal juhul võib mingil määral rooja tulla ka pärasoolest, esimesel juhul siiski vähem. Stoomi korral ei ole mingeid piiranguid lahtistite kasutamiseks. Karta, et lahtistitest roe võib sattuda kõhukoopasse, ei ole alust. Ainukeseks ohuks on soolesulgus - selle puhul peaks esinema ka oksendamine, rooja ega gaasi ei tule ei stoomi ega pärasoole kaudu ja siis vajab Teie vanaema juba kirurgilist abi.