Ebamäärased kõhuprobleemid. 06.02.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Detsembri algul tõstsin end ära. Tekkisid ülakõhu valud, kõhupuhitused, kerge palavik(37.3) ja kerged valud pärasooles. Perearst suunas mao uuringule, kus avastati vana kaksteistsõrmiksoole haavand koos "bakteriga". Määrati kolmikravi ja järelravina Nexium 20mg. Ravi käigus tekkisid ärevusehood, suures koguses kõhupuhitused, alakõhu valud ja kaalu langus -5kg. Perearst vahetas Nexiumi välja Quamatel 40mg vastu, sest kahtlus oli, et Nexium tekitas ärevushooge. Hetkel vötan Quamatel 40mg enne magama minekut. Probleemiks on kõhukinnisus, ärevusehood, kõhupuhitused, mis ei taha ilma "pressimata" väljuda ja see tekitab alakõhus valusid, ülakõhu valud - roidekaare all rohkem paremal poolel, mis ei ole toitumisega seotud. Pärasoole valude alguses kasutasin Proctosedyli küünlaid, mis peale 7 päevast kasutamist leevendasid valu. Vahepeal seal valusid polnud, kuid nüüd kui kõht veidi kinni, siis taas seal valud. Rohkem on valud peale liikumist. Sooles on selline täiskoha tunne, kuid kui kõhugaas väljub, kaob ebameeldiv tuim valu. Nüüdseks on palavik normaalne, kuid kehakaal ikka pool kilo veel väiksem. Joon palju vedelikku, liigun piisavalt. Väljaheites verd ja lima pole (silmaga pole näha), värvus tavaline pruun.
Mida arvate minu sümptomitest? Mida peaks tegema ja mis haigust minu kirjelduse puhul arvate olevat või kuhu pöörduma?
Ette tänades.
30a mees.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Nagu ma aru saan, siis tekkisid probleemid Teil mao sekretsiooni pärssiva ravi käigus. Võimalik, et ravi Nexiumi või Quamateliga lõpetades kaovad ka vaevused. Tavaliselt haavandi ravi nende rohtudega üle 1-1,5 kuu polegi tarvilik. Kui aga Teie hädad peale nimetatud ravi lõppu ei taandu, siis soovitaksin Teil uuesti pöörduda gastroenteroloogi poole.