sapipõiekivid 25.06.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Sain teada, et mul on sapipõiekivid (üks on 3 cm ja siis natuke väikest pudi ka). Kas operatsioon on vajalik, kuidas see välja näeb ja millises haiglas oleks parim viis seda teha lasta.
Ülakõhus ja paremal ülakõhus on ka aegajalt valud ning nende leevendamiseks öeldi, et võtaksin no spad.

aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kuna Teil on sapikividest siiski vaevused, siis arvan, et operatsioon on näidustatud. Kaasajal tehakse operatsioon laparoskoopiliselt, mis tähendab, et kõhtu suurelt lahti ei lõigata, tehakse vaid naba kohale 1 lõige, mis peab olema vähemalt nii suur, et sapikivi sealt välja mahub. Teised 3 ava on 0,5-1 cm pikkused. Kõhukoopasse viiakse optiline instrument, millega saadud kujutis projetseeritakse TV-monitorile ja sellelt jälgides eemaldatakse sapipõis koos kividega naga ka tavalise operatsiooni korral.
Millises haiglas seda parim teha on, on raske soovitada. See on üks sagedamini tehtavaid operatsioone ja kui kirurgil on tehtud juba 100 sellist operatsiooni, siis palju paremini ta seda tegema ei hakka. Seega pole vast tähtis kus tehakse vaid kes teeb -piisava kogemuse korral ei tahaks ühtki kirurgi teisele eelistada.