pimesoolepõletik 21.02.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
19.a neiul oli väga tugev kõhuvalu laupäevasel päeval,mis pikapeale vaibus,ka pühapäeval kõht valutas.Esmaspäeval sai perearstile, kirjelduse ja katsumise järel leidis kinnitust ,et pimesool,lasti teha vereproov. Järgmisel päeval tagasi arstile, vereproov põletikku ei näidanud,kõht ikka valulik.Kirurgile ei suunatud. Soovitus - kui veel valutab, võtta nospad ja uue tugeva valu korral kiirabisse.Mõned päevad veel oli kõht hell ning vahel kergelt valulik,praeguseks üle läinud.Sarnane kõhuvalu on neiul olnud korra ka suvel,arsti poole ei pöördunud siis,läks üle.
Kuidas teie hindate antud olukorda? Kas pimesoolepõletik(mida vereproov alati ei näitavatki)möödubki ka ise ja jälgi jätmata ning muud ohtu kaasa toomata või peabki ootama nüüd järgmist suuremat valu ,et siis tehakse operatsioon?
Aitäh vastamast!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ka ussjätkepäletik, mida rahvas pimesoolepõletikuks nimetab võib nagu paljud teisedki haigused ise üle minna. Reeglina kui diagnoositakse apenditsiiti, siis ussripik eemaldatakse, sest ette pole võimalik ennustada, millisel juhul võib loota iseparanemist ja millisel juhul ussripik läheb lõhki ja põhjustab kõhukelmepõletiku. Viimane on aga juba eluohtlik seisund. Seega soovitan mina siiski sellise valuhoo tekkides end uuesti kohe arstile näidata. Kui sellised ebaselged kõhuvalud, mis nagu on apenditsiit ja ei ole ka ja mingit muud haigust ei leita, tehakse nn. plaaniline apendektoomia ka. See otsus tehakse aga igal juhtumil individuaalselt.