kas pimesoolepõletik? 10.01.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

tere,
Olen 28 aastane naine. Viimase umbes 2 nädala jooksul olen tundnud paremal pool kõhus u. puusa kõrgusel kerget valu, seda võiks kirjeldada ka kui pigem survetunnet, mis tugevneb kui istun halvas asendis (kägaras) või tualetis käies (sageli on gaasivalud ka). Tihtipeale on valu enam tunda peale intensiivset vahekorda, sellisel juhul on kergelt valulik ja keskkõht. See valu pole iseeneset häiriv, sest pole väga tugev, kuid natuke murtettekitav, kas või bolla tegemist pimesoolepõletikuga? Milline on üldse sellele haigusele iseloomulik haiguspilt, st valu?
Ettetänades

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Apenditsiidile selline valu iseloomulik ei ole - apenditsiit on ikkagi äge haigus, valu, palaviku, kerge iivelduse ja muu sarnasega. Haigus lõpeb kas operatsiooniga (kui diagnoositakse ja opereeritakse - tänapäeval enamikul juhtudel) või iseparanemisega (kui ei diagnoosita õigeaegselt, kui haiguspilt on tagasihoidlik ja jääb opereerimata - tänapäeval suhteliselt harva). Arvesse tuleb ka krooniline apenditsiit, mida diagnoositakse sel juhul, kui kõik selle piirkonna patoloogiad on välja lülitatud. Põhjuseks võivad olla nn. roojakivid, mis topistavad ussripiku. Igal juhul näen Teie puhul põhjust arsti poole pöörduda ja asja uurida. Alustada võiks günekoloogist.