lampjalgsuse tõttu operatsioonile 03.01.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 25aastane ja 4kuuse lapse ema. Mul on jaanuaris pandud operatsiooni aeg kinni, kuid minu ema on väga selle vastu, kuna siis ei olevat ma võimeline lapse eest hoolitsema: tugevad valud, ei saa liikuda ja nii isegi kuni 6 kuud (kellegi tuttava kogemus). Käisin küll enne aja kinni panekut arsti juures aga kõike ei taibanud nii kiirest küsida ja välja uurida. Mure ongi selles, et mis olukorras ja kui kaua ma pärast operatsiooni olen. Labajalad on mul hästi laiad, eriti välimised küljed, oleks nagu kuuendad varbad. Sealt, välimiste varvaste kontidest (mõlemad jalad) võetakse operatsiooni käigus tükid vahelt, et jalalaba ei oleks nii lai. Kas pärast sellist operatsiooni on mul võimalik ka oma lapse eest ise hoolt kanda, teda sülle võtta ja ringi liikuda, imetada või olen valuvaigistite mõju all, kuna valu on suur ja voodist liikuma suure valu tõttu ei saagi? Palun võimalikult pikka kirjeldust.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kahjuks pole võimalik nii põhjalikult vastata, kuna ei tea täpselt, mida ortopeed tahab Teie jalgadega ette võtta. Lampjalgade korral opereeritakse harilikult küll sisemisi külgi, mistõttu ei kujuta ette plaanitava operatsiooni ulatust. Igal juhul ei soovita ma operatsioonile mina enne, kui olete lõpetanud lapse toitmise rinaaga. Parim aeg oleks siis, kui laps juba iseseisvalt liigub, see on ta oleks vähemalt 1 aastane.