tervise parast mures 19.12.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

2a.tagasi sain autotoogi tagajarjel peatrauma(contusio cerebri.fractura basis cranii).luhiaegne teadvuskadu 3 voi 5 min.Oli sarnakaare murd ning kiilluu suure tiiva murd,mis labis keskmise koljuaugu pohja.Paremal temporaalsagara tipu juures basaalne verevalum,mis vois olla nii subduraalselt kui ka hemoraagiline kontusiooni kolle,mootmed 20x12x15mm.Pohiluu-urkes veidi verd.Lahkusin haiglast 5 paeva parast taiel teadvusel.neuroloogilist koldepataloogiat ei olnud.
Nuud(2a.hiljem)lasin teha igaksjuhuks MRT uuringu,mille vastus oli.Ajuvatsakese suurus,kuju ja ehitus oluliselt ei erine.Kuklatsistern on mahukas,basaalsed perivaskulaar-ruumid avarad ,eriti vasaku putameni all.
Aju hall ja valgeaine vahekord on isearasusteta.
Ajukoes patoloogiliseks hinnatavat MR signaali muutust ei tahelda,labi tehtud traumaga seostatavat lesiooni ei leidu.Intrakraniaalset ekspansiivset protsessi ei esine.Patoloogiat ei ilmne.
Ja nuud tekkisid mul kusimused,kas tulevikus saab trauma tagajarjel esineda peavalud voi epilepsiahood alkoholi pruukimisest voi moned muud tusistused.
Ettetanades 20aastane Maarek.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Küsimus ei kuulu kirurgia valdkonda, võiks olla esitatud neuroloogile või neurokirurgile- sellel alal end eksperdiks ei pea.
See, et pildiliselt Teie aju on terve, ei tähenda, et trauma tagajärgi üldse ei võiks olla. Ülemäärane alkoholi tarvitamine võib ka ilma traumata epilepsiat põhjustada ja ilma traumata on ka inimestel peavalusid - nii et soovitan Teil igal juhul alkoholi tarvitamisega ettevaatlik olla.