õlaluu murd 29.01.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
Palun nõu, kuidas vanainimese õlaluu murru ravi peaks toimuma.
Traumapunkt tegi mingi sideme, kipsi ei pandud. Traumapunkti arst teavitas, et olgu mitu nädala sidemes ja siis keegi (perearst?) seob ümber. Visiiit perearstile oli aga viljatu - temal polnud sobivat sidet - ning käskis jätta peale esialgse. Kui nyyd side katki läks, sai helistatud traumapunkti ja Mustamäe haiglasse uurimaks tasulise protseduuri võimalusi, mida siiski polevat. Kirurgi ka polnud. Abivalmis õde kutsus lahkelt telefonile kellegi arsti, kes aga abipaluja läbi sõimas, et side ikka veel peal - seda ei tohtivat yldse nii kaua peal hoida. Kuidas tavainimene peab teadma, kaua seda sidet hoitakse, kui arstid ise vastakaid juhiseid jagavad. Ka uus visiit perearstile oli viljatu, kuna selgus, et neil kaelasidemeid ka ei ole. Kust osta saab, arst ei tea, aga olevat kuskil näinud. Tehti pilt ja öeldi, et luu kasvab. Ja saadeti ravivõimlemisse, sealne arst hakkas aietama, et nii vara kyll vanainimesel taastusravi teha ei saa. Tulgu me veebruari lõpus tagasi. Apteekides sidet polnud, aga üks apteek lubas tellida. Kui nüüd kodus vanaporual sideme pealt ära võtsime,
pidime end surnuks ehmatama - käsivarre nahk on sisemisel kyljel kuni
liigeseni täisti must. Mis edasi? Kolmandat korda sama ebakompetentse ja hoolimatu perearsti juurde? Või saab kuskilt ka kalli raha eest kellegi teenust osta, kes asjast midagi jagab?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui kõik Teie kirjeldusele vastab, on mul häbi kolleegide pärast.
Kindlasti saab pöörduda perearsti saatekirjaga kirurgi või ortopeedi vastuvõtule, makstes visiiditasu. Teie aga peaksite saama pöörduda ka Teid traumapunktis vastu võtnud arsti korduvale vastuvõtule ilma saatekirjata. Kui Teil on tekkinud naha nekroos - nahk on mustaks läinud - peaksite igaks juhuks pöörduma koheselt haigla erakorralise meditsiini osakonda ortopeedi või kirurgi vastuvõtule - see on kaunis tõsine tüsistus.