borrelioos 02.11.23 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel oli mai alguses puuk, et erüteemi ei tekkinud, midagi ette ei võetud. Augustikuus tekkis ebatavaliselt kõrge palavik. Igaks juhuks tegi perearst proovid ja näidud olid: IgM 8,9, IgG 26,5. Entsefaliidinäidud korras. Et palavik läks üle, arst luges läbipõetuks borrelioosiks ja midagi ette ei võtnud. Septembris põdes laps viirushaiguse, millo nohu ja köha püsisid.Kuuendal nädalal tehti vereproovid, igaks juhuks ka borrelioosi antikehade test, näidud vastavalt IgM 8,1 ja IgG 31,7 (st lgM tõusnud varasemaga võrreldes) Perearst arvab ikkagi, et aktiivset borrelioosi ei näita ja antibiootikumiravi ei ole vaja. Samas laps on kogu aeg väsinud, higistab palju ja on tekkinud tähelepanuhäired. Kas tõesti saab borrelioosi põdeda nii läbi, et ei pea antibiootikumiravi tegema? Muidu igal pool rõhutatakse, et ravi on oluline hilisema kroonilise vormi vältimiseks.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Seisukohad on erinevad. Soovitan perearstiga nõu pidada, lihtne on teha ka e konsultatsioon nakkushaiguste arstiga. Kergekäeline antibiootikumravi pole ka õige. Halval enesetundel on ka palju teisi põhjuseid, neid peab ka uurima ja ravima.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi