Väsimus, seedehäired või peavalu võivad olla seotud toitumisharjumustega Foto: Shutterstock

Confido toitumisnõustaja Tartus, Kärolin Vallimäe ütleb, et toidutalumatust seostatakse eelkõige just seedeprobleemidega, aga seos teiste tervisemuredega on samuti olemas. “Tihti ei ole inimestel aimu, et nende pidev väsimus, seedehäired või peavalu võivad olla seotud toitudega, mida organism pole suuteline seedeprotsessi käigus lagundama,” selgitab Vallimäe.

“Eelkõige seostatakse toidutalumatust küll seedeprobleemidega, aga seos teiste tervisemuredega on samuti olemas. Kui soolestik ei toimi nii nagu peab, siis võivad ilmneda muutused just nahal – näiteks akne, dermatiit ja psoriaas,” toob toitumisnõustaja näite ning lisab, et migreen, ärevus ja meeleoluhäired, liigeseprobleemid, aga ka pidev nohu võivad samuti olla seotud toidutalumatuse või toidutundlikkusega. “Nimetatud haigustega saab paralleele tõmmata näiteks just piimatoodete tundlikuse osas. Aneemia ja kilpnäärme alatalitus seostuvad sageli nisu- ja gluteenitalumatusega.”

“Toidutalumatuse testid on head laiapõhjalised uuringud, sest tänu neile saab leida seoseid olemasolevate tervisemuredega,” pöörab Vallimäe tähelepanu ning lisab, et näiteks IgG toidutalumatuse testi (Cytolisa) põhjal saab hinnata ka üldist soolestiku tervist, st sooleseina läbilaskvust. Kui soolebarjäär ei ole enam nii tugev kui peaks, siis valitseb kehas pidev immuunsuse üleaktiveerimise seisund, mis on algpõhjus juba tõsise autoimmuunhaiguste tekkeks.”

Kui tihti pärast toidutalumatuse diagnoosi teadasaamist arvatakse, et nüüd ei tohi enam justkui mitte midagi süüa ning toidulaud muutub toitainete poolest vaesemaks, siis tegelikult see nii ei ole. “Omaalgatuslikult menüüs muudatuste tegemise asemel on soovitatav konsulteerida toitumisnõustaja või -terapeudiga, et analüüsida testi tulemusi ning saada nõu, kuidas menüüd rikastada,” rõhub Vallimäe ning lisab, et kui on juba diagnoositud näiteks liigesehaigus, seedeprobleemid, diabeet või vähk, tasuks nõu pidada toitumisterapeudiga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada