Psühholoog selgitab, kuidas märgata sügisstressi esimesi märke ja neist võitu saada

Psühholoog selgitab, kuidas märgata sügisstressi esimesi märke ja neist võitu saada Foto: Shutterstock

Mida saab inimene teha, et tunda ära sügisest tuleneva stressi esimesi märke? Ikka lihtsam on ennetada ja hoida pidevalt enda head enesetunnet, hoolitsedes enda vaimse tervise eest, püüdes magada hea unerežiimiga, säilitades liikuvat eluviisi ja toitudes mitmekülgselt, kirjutab psühholoog ja peaasi.ee nõustaja Elina Kivinukk.

Jälle tuleb sügis. Värviskaalal rohelisest kollakasrohelise, värvilise ja sompushallini välja võib iseloomustada ka meie heaolu ning vaimset tervist. Sügis tähendab paljudele uut algust, midagi värsket ja viljakat, aga ka uusi pingeid ning stressi vallandajaid. Märkan isegi, et juba äädikakärbsed tekitavad minus kerget stressi: pisikesed tüütud sügisekuulutajad, mille vastu ei saa eriti võidelda ja lihtsam on leppida, et eks nad ükskord kaovad.

Märka enda elu mustreid

Stress ja selle talumine on väga individuaalne. Võimalik, et inimesed, kes on suvi läbi korraldanud pulmi, kogevad sügise saabudes hoopis vähem stressi. Mõnel on elutempo pidevalt stressirohke, nii et sügist ei märkagi. Hea on enda elus mustreid õppida ära tundma: kas mõnes konkreetses olukorras on stress suurem? Kas saad olukorra tasakaalustamiseks midagi ise ette võtta?

Kui tundub, et üldine eluga rahulolu on madalseisus, et kontrollitunne oma elu üle hakkab kaduma või keegi lähedane avaldab muret, siis tasub tõsiselt kaaluda psühholoogi või spetsialisti poole pöördumist. Aga on ka mitmeid asju, mida iga inimene ise saab ära teha.

Keskendu kontrollitavale

Stressi aitab suunata ehk kõige paremini oskus vahet teha asjadel, mida saab kontrollida ja mida mitte. Nii nagu kõlab vana pühaku palve: «Anna mulle meelerahu leppida asjadega, mida ma muuta ei suuda, julgust muuta asju, mida ma muuta saan, ja tarkust, et nendel asjadel vahet teha.»

Mida saab kontrollida? Saab otsustada leida olukordadest pigem positiivset ja õppimisväärset. Saab valida, et ei hakka tülisid lahendama üleväsinuna, näljasena või juba ette halvas meeleolus. Saab kontrollida, millist meediat tarbida ja keda sotsiaalmeedias jälgida. Saab proovida päeva aeglustada, tehes kasvõi viis minutit hingamisharjutust, vaadelda loodust või mõtiskleda, mis on hetkel hästi. Seevastu tuleb meeles pidada, et ei saa kontrollida teisi inimesi, nende mõtteid, reaktsioone, netikommentaare. Ei saa valida ilma, vahel ka töökohta, kooli või enda sugulasi. Ja kui ei saa kontrollida, saab mõelda, kuidas nendes oludes rahu teha ja rahu leida.

Üks stressi häirekell on kindlasti nigel uni. Kui tundub, et une kvaliteeti ei saa kontrollida, siis ometi saab valida konkreetseid tegevusi, et und soodustada: mitte liialdada kohvi- ja energiajookidega, vältida helesinist ekraani vahetult enne magamaminekut. Ja seejuures ei tasu üle muretseda ühe magamata öö pärast. Pigem võib unetunde vaadata nädalakaupa ja proovida nii, et ühe nädala peale korralikult puhata saaks. «Ühe magamata ööga teed ikka oma tulemuse ära,» tavatseb üks mu tuttav sportlane öelda. Eks see toimib teisteski valdkondades.

Et sügisstress ei muutuks talvemasenduseks

Sügise saabudes ei saa aga mööda ka hooajalisest meeleolulangusest, sagedamini talvedepressioonist. Kuigi selle nähud ei ole teiste meeleoluhäiretega võrreldes nii tugevad, tasub ikka valmistuda, teades, et keha reageerib, kui ööd lähevad pikemaks ja päikesevalgus pole nii kergesti kättesaadav. Sellega võib kaasneda D-vitamiini langus ja serotoniini ehk niiöelda õnnehormooni reguleerimine on raskendatud.

Aga talvemasenduseski saab leida positiivset. Võib leida uue hobi või end mingil uuel teemal harida – miks mitte osaleda peaasi.ee läbiviidavatel vaimse tervise esmaabi koolitustel? Võib leida tähistamist väärt põhjuseid – tähistada kord nädalas kaneelipäeva, koguda humoorikaid hetki või sisustada näksimispaus tervislikult pigem seemnete ja rosinatega. Ning olla tänulik, et Eestis on neli aastaaega.

Ja seegi on hea: sügis tuleb jälle. Sellest on eelmise korra kogemus. Igal korral saab teha tähelepanekuid selle kohta, mis aitas, kujundada uus edasiviivaid harjumusi ning leida enda sisemisi varusid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Monica Brown
12.09.20 05:14
My Name is Monica Brown I would like to tell the world about a very special man, he is spell caster DR Oyinbo. I found out about DR Oyinbo through the testimonials of others that the Dr helped with on various issues. I had contacted DR Oyinbo for help in bringing back to me my girlfriend/lover, we had split over a terrible fight, I tried to reconcile but to no avail. The DR said this was a easy thing for him to do, he said he would cast a love spell on her and this would bring her back to me. I was a little disbelieving because I never heardof such a thing, but he told me to trust him, so i put faith in what he was telling me. Sure enough, 3 days after the love spell was cast, my girlfriend/lover called me and we are now back together, all because of DR Oyinbo. He also cured my hiv disease, this was done by drinking a liquid that he creates and provides for the disease. I strongly recommend that if you are having any relationship or sickness issues, contact DR Oyinbo, His email is prophetoyinbojesus@gma.com or Call/WhatsApp:+2348074066640
-2
   
+2

Lisa kommentaar

Saada