Teadlased selgitavad, miks ergutuseks minna kohvi joomise asemel magama

Teadlased selgitavad, miks ergutuseks minna kohvi joomise asemel magama

Kui päevasel ajal magamine näib olevat rohkem beebide ja väikelaste teema, siis uuringud näitavad, et pärastlõunane uinak mõjub suurepäraselt ka täiskasvanutele. Terviseportaal WebMD toob välja kasutegurid, mida annab kuni 30-minutiline uinak keset päevaaskeldusi.

Lühike uinak võib parandada mälu, aidata tööülesannete sooritamist, tõsta tuju, muuta üldist olemist erksamaks ja leevendada stressi.

Uinak võib parandada mälu ja mõtlemisvõimet

Uuringud on näidanud, et uni mängib olulist rolli asjade õppimises ja meelde jätmises.

  • Uinak aitab meeles pidada päeva jooksul õpitud asju sama hästi, kui seda teeb terve öö pikkune uni.
  • Uinak mitte ainult ei aita äsja õpitut meelde jätta, vaid see võib aidata luua ajus uusi ühendusi ning tekitada kergemini seoseid äsja omandatud ja seniste teadmiste vahel.
  • Kui tegeled kogu päeva jooksul ühe ja sama teemaga, siis päeva kulgedes jõudlus väheneb ja tähepanu hajub. Uinak aitab olla järjepidev ja parandab keskendumisvõimet.

Uinak on hea tujutõstja

Kui tuju on ära, pakub uinak kosutust. Isegi pool tundi pikutamist ilma magama jäämiseta muudab vaatenurka olukorrale ja võib enesetunnet parandada. Teadlased selgitavad, et pikaliheitmisega kaasnev keha lõõgastumine ja puhkamine aitab meeleolu tõstmisele kaasa olenemata sellest, kas jäädakse magama või mitte.

Lühikesed uinakud – suured eelised

Kasu toob juba 10-minutiline uinak. Kui pikutad kauem kui 30 minutit, siis sisened juba sügava une faasi ja sealt ärgates tunned end rohkem väsinuna kui pikali heites. Siin on tegemist n-ö uneinertsi ehk ärkamisjärgse uimasusega. Mida pikemaks unepaus venib, seda raskem on ärgata ja kulub rohkem aega tööülesannete jt pooleliolevate tegevuste juurde naasmiseks.

Uni on tõhusam abiline kui kofeiin

Kui väimus murrab, aga töö tahab tegemist või õppetükid õppimist, siis kange kohvi joomise asemel tee väike uinak. Kohvil on küll hetkeks üldist enesetunnet turgutav toime, kuid väike uinak ergutab paremini mõttetegevust ja tugevdab mälu.

Pikk uneta öö tulekul? Väike uinak aitab energiat säästa

Kui on ette teada, et uneta ööd on tulekul (näiteks reisimise tõttu), on hea teha pigem väike uinak kui hoida end kohviga ärkvel. Kui magamiseks ei ole aega ega võimalust või on lihtsalt suur tahtmine kohvi juua, siis on soovitatav juua kohvi väikeses koguses ja tihedamini, mitte korraga tervet suurt tassitäit.

Uinak – tõhus stressi leevendaja

Pinges keha ja meel taastuvad kõige paremini 30-minutilise uinakuga. Teadlased on leidnud, et pooletunnine uinak aitab vähenda stressihormooni taset veres ning tõstab inimese vastupanuvõimet haigustele.

Päevane uinak toob parema ööune

Kuigi see võib kõlada vastuoluliselt, on päeval tehtavatel uinakutel soodne mõju ka ööunele. Uuringud on näidanud, et 30-minutiline uinak pärastlõunal ja mõõdukas kehaline aktiivsus (nt jalutuskäik) õhtupoolikul aitavad parandada öise une kvaliteeti – lüheneb magama jäämiseks kuluv aeg ning uni on rahulikum.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada