Emakakaelavähk ohustab ka noori naisi

Emakakaelavähk ohustab ka noori naisi

Eestis on emakakaelavähki haigestumus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas. Igal aastal saab Eestis keskmiselt 175 naist esmase emakakaelavähi diagnoosi. Haigestumuse kõrgpunkt on 40.−50. eluaastal, kuid haigus tabab üha enam ka nooremaid naisi.    

Haigekassa koostöös Eesti Vähiliiduga alustab emakakaelavähi sõeluuringu teavituskampaaniaga, mille eesmärgiks on juhtida naiste tähelepanu emakakaelavähi ennetamisele ja varasele avastamisele. Teavituskuul kutsutakse naisi üles oma tervisest hoolima ja regulaarselt kontrollis käima.

Vähi varajasel avastamisel on oluline osaleda sõeluuringus, sest õigeaegselt avastatud emakakaelavähk on ravitav. «Sõeluuring on tõhus viis avastada vähieelseid seisundeid või varases staadiumis vähk, enne kui haigus on hakanud organismis levima ja kaebusi tekitama,» sõnas Ida-Tallinna keskhaigla naistearst Gabor Szirko.

«Kahetsusväärselt palju on naisi, kes ei käi uuringutel mitte kunagi või jõuavad arsti juurde siis, kui haigus on juba välja kujunenud. Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10−15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Vähieelsete seisundite avastamisel on emakakaelavähk hõlpsasti ennetatav,» lisas dr Szirko.

Haigekassa tervise edenduse peaspetsialist ja kampaania eestvedaja Taisi Kõiv rääkis, et sel aastal läheneb kampaania naistele nende sihtrühma kaudu. «Valisime kampaania eeskujudeks erinevates eluvaldkondades tegutsevad avaliku elu tegelased, kes ka ise sel aastal sõeluuringu sihtrühma kuuluvad: saatejuht Eeva Esse, joogaõpetaja Marilyn Jurman, vehkleja Irina Embrich, laulja Hedvig Hanson, kirjanik Kristiina Kass ja näitleja Liina Tennossaar,» sõnas Kõiv.

Emakakaelavähi sõeluuringus osalevad 30–55-aastased ravikindlustatud naised iga viie aasta järel. 2020. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1965, 1970, 1975, 1980, 1985 ja 1990.

Eelmisel aastal alustas vähi sõeluuringute register sõeluuringute kutsete saatmist e-postiga, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. E-kutse saavad kõik sõeluuringu sihtrühma kuuluvad naised, kelle isikukood@eesti.ee e-post on suunatud oma isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse. Kui vähiregister infot e-posti kohta ei saa, saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Saatekiri sõeluuringule on leitav patsiendiportaalist www.digilugu.ee.

Sõeluuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui kuulud sõeluuringu sihtrühma, tuleb vaid helistada sobivasse tervishoiuasutusse. Registreerumisel kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument. Ravikindlustatud naiste sõeluuringu eest tasub haigekassa.

Sõeluuringuid tegevate raviasutuste kontaktid leiab haigekassa kodulehelt. Rohkem infot saad siit.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada