Üllatav tegevus, mis vähendab oluliselt maksavähi riski

Üllatav tegevus, mis vähendab oluliselt maksavähi riski

Uue uuringu tulemused näitavad, et kui olla kehaliselt mõõdukalt aktiivne, on vähktõve tekkimise risk väiksem.    

Neljapäeval ajakirjas Journal of Clinical Oncology avaldatud uuringus analüüsiti enam kui 750 000 täiskasvanu andmeid Ameerika Ühendriikidest, Euroopast ja Austraaliast ning leiti, et füüsilise aktiivsuse suurem hulk oli seotud seitsme vähitüübi madalama riskiga. Need olid käärsoole-, rinna-, neeru- ja maksavähk, müeloom ehk luuüdikasvaja, mitte-Hodgkini lümfoom ja emakakaelavähk.

Mitmed varasemad uuringud on jõudnud kehalise aktiivsuse ja vähktõve kohta sarnaste järeldusteni. Viimases analüüsis uurisid teadlased, kui palju muutub vähirisk väiksemaks teatud aktiivsuse korral.

Vähim langes rinnavähi risk, 6–10 protsenti, ja kõige rohkem maksavähi oma, 18–27 protsenti, kui inimesed olid kinni pidanud soovituslikest liikumisnormidest. USAs soovitavad riiklikud terviseeksperdid täiskasvanutel teha vähemalt 2,5 tundi mõõduka intensiivsusega aeroobset treeningut nagu kiire kõndimine, rahulik rattasõit, ujumine, matkamine. Sama tulemuse annab, kui teha selle asemel hoopis 75 minutit intensiivset aeroobset treeningut, nagu näiteks jooksmine. Samuti võib kombineerida nädala lõikes mõõdukat ja intensiivset aktiivsust.

Uuringu kitsaskohaks on inimeste endi antud hinnang oma füüsilise aktiivsuse tasemele. Uuringu autorid märgivad veel, et vähem aktiivsed inimesed võivad erineda aktiivsematest ka muu poolest kui kehaline aktiivsus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada