Murtud süda mõjub tervisele laastavalt

Murtud süda mõjub tervisele laastavalt

Stressirohked sündmused ja rasked läbielamised võivad mõjutada inimese südant ning vaimset tervist. Teadlased on teinud kindlaks, et murtud südamest tekkinud emotsionaalne trauma võib tekitada takotsubo kardiomüopaatia ehk südamelihase võimekuse vähenemise emotsionaalse stressi tagajärjel.

Takotsubo kardiomüopaatia ehk murtud südame sündroom võib tabada ka täiesti terveid ning tervislike eluviisidega inimesi. Sündroomi võib esile kutsuda lähedase surm, lahkuminek, suur igatsus või suur pettumus. Murtud südame sündroomi tõttu häirub südame võimekus. Üks osa südamest – vasak vatsake – paisub ega suuda enam piisavalt verd pumbata ning ülejäänud süda peab selle arvelt rohkem töötama.

Stressi ja kannatuste käigus vabanenud suur kogus stressihormoone (adrenaliin, kortisool) põhjustab rindkeres tugevat valu ning sündroomi sümtpomid sarnanevad mitmel moel infarkti sümptomitega, mistõttu on diagnoosi panemine mõnikord keeruline. Mõlemal juhul tuvastatakse muutused südamerütmis, vererõhus ja vere koostises. Vereanalüüsis tuvastatakse äkiline ja mõõdukas südamekahjustusele viitavate biomarkerite sisalduse suurenemine. Erinevalt südameatakist, ei ole murtud südame sündroomi puhul põhjustajaks ummistunud veresooned.

Sümptomid tekivad üldiselt vahetult pärast suurt läbielamist, traumat või kurvastamist. Sümptomiteks on valu rinnus, hingamisraskused ja südamerütmihäired ning raskemal juhul ka kardiogeenne šokk ehk seisund, milles süda ei pumpa ümbritsevatesse kudedesse ja ajju piisavalt verd ning arsti abita võib tekkida infarkt.

Inimesed taastuvad sellest üldiselt ühe kuu jooksul ning surm on murtud südame sündroomi puhul harv nähtus, kuigi 20 protsendil patsientidest tekib infarkt. 

Ravi sündroomile üldiselt teiste terviseprobleemide puudumise korral ei määrata. 

Nõrga südamega inimestele võib kirjutada välja beetablokaatoreid või aspiriini, kuid parim, mis murtud südame puhul teha, on seada sammud otsejoones trenni – sest füüsiline aktiivsus leevendab stressi – ning hoida end tegevuses. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada