Viis toitu, mis ennetavad vähki

Viis toitu, mis ennetavad vähki

Teadlaste hinnangul on 30–35 protsenti vähijuhtudest seotud inimese toitumisega, mis tähendab, et toiduvalikutega saab vähiriski vähendada.

Tervislik toitumine on elustiil, mitte ühe või kahe vähki ennetava toiduaine söömine, kuid sellegipoolest tasub teada, millistel toiduainetel on vähki ennetav omadus. Mõned toidud sisaldavad aineid, mis ründavad vähi tüvirakke, mille ülesanne on toota uusi vähirakke. Vähi tüvirakud mõjutavad haiguse kulgu ja allumist ravile. Teadlased on välja selgitanud, millistes toiduainetes on enam vähki ennetavaid aineid.

Maguskartul ehk bataat – maguskartulis leidub rohkelt antioksüdante, mis kaitsevad organismi vähi eest. Teadlsed leidsid, et neil hiirtel, kellele söödeti iga päev maguskartulit, esines tunduvalt väiksema tõenäosusega vähirakke. Maguskartulis sisalduvad ained aitasid ennetada rinna-, pärasoole- ja kõhunäärmevähi rakkude teket. Eriti tõhusa toimega on lillades kartulites ja maguskartulites sisalduv antotsüaniin, mis võib sundida vähki taanduma, vähendada selle agressiivsust ning vähirakkude hulka.

Roheline tee – Hiina ülikoolide teadlased on leidnud, et roheline tee aitab oragnismil vähirakkudega võidelda. Selles sisalduvad ained sunnivad vähirakke iseend hävitama. Samuti leiti, et roheline tee võib näiteks pärasoolevähi kasvu 40 protsenti vähendada.

Matcha tee – Salfordi Ülikooli teadlased on leidnud, et matcha tee vähendab vähirakkude hulka, takistades nende ligipääsu energiavarudele. Eriti tugev toime oli matcha teel rinnavähi vastu võitlemisel – tees sisalduvad ained hävitasid ära vähirakkude ühendused, pärssides nii rakkude arengut.

Köögiviljad – lillakapsas, brokoli ja lehtkapsas sisaldavad sulforapaani, mis hävitab vähirakke ning vähendab nende teket, eriti pärasoolevähi puhul. Leiti, et sulforapaan koos sojaubades leidva genisteiniga vähendab oluliselt rinnavähi arengut.

Kreeka pähklid – Lõuna-Korea teadlased on leidnud, et pärasoolevähki põdevatel inimestel, kes sõid iga päev Kreeka pähkleid, arenesid vähirakud 86 protsenti aeglasemalt.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

4 kommentaari

Maie Rello
20.08.19 12:32
Kasulik teada
-32
   
+29
Lilleke Rohus
18.08.19 22:34
Viin on vähi all,enne pead vähist lahti saama.
-52
   
+36
kait contra tähe
16.08.19 13:54
aga kus on viin
-47
   
+36

Lisa kommentaar

Saada