Levinud naistehaiguse tekke väljaselgitamisel astuti suur samm edasi

Levinud naistehaiguse tekke väljaselgitamisel astuti suur samm edasi

Endometrioos kimbutab 10–15 protsenti viljakas eas naisi. Kuigi sellele pole ravi leitud, uuritakse järjepidevalt, miks osa naisi haigestub ja milline võiks olla ravi. Tartu teadlastel valmis uuring, mis jõuab lähemale haiguse tekkepõhjustele.    

Endometrioosi korral kasvab ja toimib emakat vooderdav limaskest ehk endomeetrium kolletena väljaspool emakaõõnt. See tekitab põletikku, mis toob kaasa kroonilise alakõhuvalu, valuliku suguühte, valu urineerimisel ja sooletegevusel ning sageli ka viljatuse.

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi reproduktiivmeditsiini teaduri ja tervisetehnoloogiate arenduskeskuse teaduri Merli Saare sõnul ei tea tegelikult keegi, kui paljud naised haigust põevad, sest seda ei ole kerge diagnoosida. Siiani ei ole leitud ka võimalust, kuidas tuvastada endometrioosi vereproovi abil.

«Praegu diagnoositakse haigust kirurgiliselt. Üldjuhul suunatakse kaebustega patsient laparoskoopilisele operatsioonile, mille käigus lõikab arst kõhuõõnest kolded välja. Kolded saadetakse histoloogilisele analüüsile, mille põhjal saab kinnitada endometrioosi diagnoosi,» rääkis Saare.

Kollete kirurgiline eemaldamine leevendab küll haigusnähtusid, kuid ei ravi haigust ning see kipub tagasi tulema. Lisaks on teadlastele seni teadmata, millised tegurid soodustavad haiguse väljakujunemist ja miks osal naistel see tekib.

Endometrioosi põhjuste uurimiseks analüüsitakse emaka limaskesta ja kudet, mis on hakanud kasvama kõhuõõnes. Arvestama peab ka menstruaaltsükliga. Tavaliselt ütleb naine operatsioonile minnes ise, mitmes menstruaaltsükli päev tal on. Saare leidis koos kolleegidega ajakirjas Biology of Reproduction avaldatud uuringus, et tsükli faasi kindlaksmääramiseks on see aga ebatäpne.

Ligi 80 naiselt pärineva endomeetriumi proovi analüüsil põhinev uuring kinnitas, et naiste endi öeldud menstruaaltsükli päev ja endomeetriumi molekulaarne profiil olid sageli nihkes. Seega on proovide täpsemaks klassifitseerimiseks vaja molekulaarset tööriista. Teadlased uurivad endomeetriumi RNA-d, mille põhjal on võimalik koeproove täpselt dateerida ja tulevaste uuringute kvaliteeti parandada. «Meie uuring aitab väga täpselt öelda, millises faasis on endomeetriumi biopsia. Nii ei teki võimalust, et uurime eri tsüklifaasides olevaid endomeetriume,» selgitas Saare.

Saare on kindel, et nüüdisaegsete tehniliste võimaluste juures on vaid aja küsimus, millal toimub endometrioosi põhjuste tuvastamisel läbimurre. «Kõik väikesed sammud ja leiud aitavad sellele lähemale jõuda. Kui uuringud muutuvad täpsemaks ja kõrvalfaktorid on elimineeritud, on lihtsam haiguse seoselisi muutusi leida.»

Teadlased kasutasid uuringus tervisetehnoloogiate arenduskeskuse väljatöötatud ja viljatusravi kliinikutes kasutatavat embrüo pesastumise testi BeReady, mis aitab leida sobivaima päeva embrüo siirdamiseks. Teadustöö näitab, et emaka limaskesta küpsemises oluliste geenide avaldumist määravat testi saab edukalt kasutada ka endomeetriumi puudutavates molekulaarsetes teadusuuringutes.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Velda
27.05.19 21:32
Tsitaat artiklist: "Praegu diagnoositakse haigust kirurgiliselt. Üldjuhul suunatakse kaebustega patsient laparoskoopilisele operatsioonile, mille käigus lõikab arst kõhuõõnest kolded välja. Kolded saadetakse histoloogilisele analüüsile, mille põhjal saab kinnitada endometrioosi diagnoosi,» rääkis Saare.
Kollete kirurgiline eemaldamine leevendab küll haigusnähtusid, kuid ei ravi haigust ning see kipub tagasi tulema. Lisaks on teadlastele seni teadmata, millised tegurid soodustavad haiguse väljakujunemist ja miks osal naistel see tekib"
!?...kas see on HPV...!?
Jah, saame küll teada endometroosi diagnoosi, aga millest saab alguse endometroos, mille ravi on ainult kirurgiline, lõikuse teel ... !?
Kroonilist HPV-d on raske või isegi võimatu laboratoorselt avastada ... emakakaelas tekkinud vähk eemaldatakse ka kirulgiliselt koos emakakaelaga... 😪
-32
   
+39
Velda
27.05.19 12:10
Kelle immuunsüsteem on puudulik, siis üks põhjuseid on "salakavalate" papilloomviiruste /HPV/ jõuline - ulatuslik areng ja olemasolu naise-mehe kogu organismis.Ta ju nakatub limanahkade kaudu (suudlemine, suguühe), tungides verre ja nakatab isegi aju, hingamisteed, kõhuõõne, tungib liigestesse jne.Kui immuunsüsteem suudab ise HPV viiruste tapmise ja nõrgestamisega hakkama saada, on hästi, aga praegusel segasel ajal, teatud inimesed toituvad ühekülgselt, neid vaevab oksüdatiivne stress, depressioon, mis nõrgestab organismi immuunsüdteemi ehk omakaitset.Ei ole ju õiget HPV vaktsiinigi...!? ja ravi on kirurgiline; emakakaela, emaka eemaldamine, sest neis on tekkinud vähk s.t. võitleme HPV tagajärgedega. Peaks välja töötama sellise kindlalt toimiva vaktsiini, mida saaks juba sündides manustada, muidu jääbki meie väike Eesti ja kogu maailm võitlema selle kavala immuunsüsteemi haigusega, sest saame ravida ainult tüsistusi.
-39
   
+38

Lisa kommentaar

Saada