Inge Suder: terviseennetuse teavitusvõimalusi tasuks laiendada

Inge Suder: terviseennetuse teavitusvõimalusi tasuks laiendada Inge Suder.
Allikas: Ida-Tallinna keskhaigla

Eelmine nädal oli rahvusvaheline emakakaelavähi vastu võitlemise nädal ning eri osapooled soovisid hoida kõrgendatud tähelepanu naiste tervisel ja rõhutada Eesti naise tervise eest hoolitsemise tähtsust. Samas  on võimalused Eesti ühiskonna jaoks oluliseks proaktiivseks ennetustööks tervishoiuvaldkonnas tugevasti piiratud, leiab Ida-Tallinna Keskhaigla turundusosakonna juhataja Inge Suder. 

“Me teame, et Eestis on naiste emakakaelavähki haigestumine Euroopa üks kõrgemaid. Ennetustegevuste läbiviimiseks, nii sõeluuringuteks kui ka vaktsineerimiseks, on haigekassal rahalisi vahendeid piisavalt, kuid millegipärast ei kasuta paljud naised siiski sõeluuringus käimise võimalus. Naiste aktiivsus ses osas võiks olla palju suurem,” sõnas Ida-Tallinna Keskhaigla turundusosakonna juhataja Inge Suder.

Üks võimalusi, kuidas suurendada sõeluuringutes osalemist on anda raviasutustele senisest suuremad võimalused asjakohaseks teavitustööks. “Tänasel päeval tohib seaduspiirangutest tulenevalt emakavähi sõeluuringute teavituskampaaniaid teha vaid Haigekassa ja Tervise Arengu Instituut, kuid raviasutuste ehk sõeluuringute sisuliste tegijate võimalused teavitustööks on tugevalt piiratud. Me plaanisime kaks aastat tagasi naistele rinnavähi sõeluuringu osas teavituskampaaniat “On õige aeg“, kuid kahjuks ei saanud me terviseametilt sellele tookord positiivset tagasisidet,” meenutab ta.  

“Praktikas tähendab see olukord järgmist – eile, 30. jaanuaril,  toimus Tervist Edendavate Töökohtade Võrgustiku seminar, kus meie haigla emadusnõuandla ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi tegi ettekande erinevatest  teenustest, mida ITK naistele ennetustegevuse osas pakub. Tema räägitud info võimendamine erinevate turundusmeetmetega oleks vajalik, et võimalikud paljud naised jõuaksid naistearsti juurde kontrolli ning  ka skriiningutel osalejate arv kasvaks. Samas ei tohi me tervishoiuteenuse osutajana kutsuda naisi oma haiglasse uuringutele,” tõi Suder illustreeriva näite.

Tema hinnangul tasuks eri osapooltel koos mõelda, kas praegune olukord on Eesti jaoks optimaalne või saaks erinevate riigi jaoks ülioluliste ennetustegevuste teavituse osas midagi paremaks muuta. “Eesti 100 juubeliaastal on sobiv ka mõelda, kuidas me tagame laiemalt ühiskonnas parema tervishoiualase ennetustöö. Kõik need ligi 200 naist, kes Eestis iga-aastaselt emakaelavähi diagnoosi saavad, on ju meie ühiskonnale üliolulised. Kindlasti tasub kasutada kõiki erinevaid võimalusi, et seda numbrit lähiaastatel vähendada,” lisas Inge Suder.

22. – 28. jaanuaril toimus rahvusvaheline emakakaelavähi vastu võitlemise nädal, mille raames kutsutakse sõeluuringutele ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1963, 1968,  1973, 1983 ja 1988. Sõeluuringute eesmärk on juhtida eelkõige naiste ja ka laiema avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.    

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada