Igemete taandumine kimbutab paljusid

Igemete taandumine kimbutab paljusid Igemete taandumine võib muuta hambad tundlikuks.
Allikas: Andriy Popov

Igemete taandumine on laialt levinud mure, mis arvatakse esinevat lausa igal neljandal üle 30-aastasel inimesel.

Kuigi igemete taandumine toob endaga harva kaasa hamba eemaldamise vajaduse, siis ebamugavusi põhjustab see küll – hambad võivad muutuda tundlikumaks, nende juurepinnale kipuvad kergemini augud tekkima ja ka naeratuse välimus muutub, sest hambad näivad pikad, kirjutab Unimed Ühendatud Kliinikute hambaarst dr Priit Niibo. 

Tohtri sõnul on kõige sagedasemaks igemete taandumise põhjuseks mitterahuldav suuhügieen ning hambakatu ja -kivi esinemine. Oma rolli mängivad veel anatoomilised eripärad nagu kõrge huulekida kinnitus, puseriti hambad, õhuke igeme biotüüp ning luu puudumine hamba pinnal. Ka hammaste liiga jõuline puhastamine võib panna igemed taanduma. Sellisel puhul on kahjustus märgatavam just sealt, kust patsient hambaid innukamalt nühib.

Igemete taandumist on võimalik ravida ning mitmete erinevate meetodite abil saavutada visuaalselt ilus tulemus. Raviviis ning tulemus sõltub sellest, mis on igemete taandumise põhjuseks. Enamasti on vaja tegeleda hügieeniharjumuste parandamisega, samuti kasutatakse ravis restauratiivset ja kirurgilist lahendust. Tihti on vajalik kõigi kolme meetodi samaaegne rakendamine. Kui igemete taandumisel ei soovita kasutada kirurgilisi lahendusi, siis on väiksema kahjustuse puhul täidiste, laminaatide ja kroonide abil võimalik muuta hammaste kuju ning selle abil peita paljastunud juurepinda.

Enam levinud kirurgilised protseduurid on igemete nihutamine kas juurepinnalt ülespoole või naaberhamba juure poolt. Sageli kasutatakse hambakaela katmiseks ka koesiiret, mis võetakse suulaest ülemiste hammaste sisepinna lähedalt. Ulatuslikematel juhtudel ei piisa ainult kirurgilistest protseduuridest ja hamba kuju muutmisel kroonidega kasutatakse sellisel puhul ka igemete värvi materjale.

Et ravi tulemus püsiks, tuleb edaspidi kindlasti hambaid õigesti puhastada. Väga soovitav on loobuda ka suitsetamisest, sest see harjumus mõjub hammaste ja igemete tervisele väga halvasti. Tasub meeles pidada, et igemete taandumise puhul on parimaks ravilahenduseks ennetus ning probleemi varajane avastamine.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada