Kiire tegutsemine insuldi korral võib päästa elu

Kiire tegutsemine insuldi korral võib päästa elu

29. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist insuldipäeva. Insult on sageduselt kolmas surmapõhjus ning üks olulisemaid raske invaliidsuse põhjuseid Euroopas.

Insuldi tekkepõhjused jagunevad peamiselt kaheks: aju varustava veresoone ummistumine (90% juhtudest) või lõhkemine. Mõlemal juhul tekib ajukahjustus piirkonnas, mida vastav veresoon varustas ning insuldi sümptomid sõltuvad konkreetse ajupiirkonna funktsioonidest. 

Kõige tüüpilisemad insuldi tunnused on nõrkus ühes kehapooles, kõne- ja neelamishäired ning vähenenud tundlikkus. 

Insuldi esinemissagedus on seotud mitmete faktoritega, millest levinuim on kõrge vererõhk, samuti ülekaalulisus, diabeet, südame rütmihäired ja suitsetamine, ennetamisel on oluline jälgida piisavat füüsilist aktiivsust ja tervislikku toitumist.

„Insuldi kahtluse korral on oluline kiire tegutsemine - trombi lõhustamine ravimitega (trombolüüs) on küll efektiivne, kuid toimib vaid 4,5 tunni jooksul pärast trombi teket. Seetõttu on tähtis ära tunda insuldi sümptomid ja võimalikult kiiresti kutsuda kiirabi, kuid veelgi olulisem on ennetustöö, et vähendada riskitegureid," sõnab Ida-Tallinna keskhaigla neuroloog Kersti Brems-Neuhaus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada