Kogu elu kestvat kaitset pakkuv universaalne gripivaktsiin võib saada peagi reaalsuseks

Kogu elu kestvat kaitset pakkuv universaalne gripivaktsiin võib saada peagi reaalsuseks

Kahe uue suure uuringu tulemused viitavad, et teadlased on veelgi lähemal oma lõplikule eesmärgile luua universaalne gripivaktsiin, mis võib pakkuda kogu elu kestvat kaitset vaid ühe süstiga.

Kuigi enne ravimi kättesaadavaks muutumist on vajalikud kliinilised uuringud, võib selline süst potentsiaalselt päästa selle tavalise, kuid surmava viiruse käest tuhandeid inimesi aastas, kirjutab Medical Daily.

Paljud vaktsiinid, nagu hepatiidi ja tuulerõugete omad, pakuvad patsientidele kogu elu kestvat kaitset sihtviiruse vastu ainult ühe süstiga. Gripivaktsiine tuleb optimaalse kaitse tagamiseks siiski igal hooajal uuesti manustada. Praeguseks on teadlased aastaid töötanud selle kallal, et luua universaalne gripivaktsiin, mis pakuks kaitset ainult ühe süstiga.

Ajakirjade Science ja Nature võrguversioonides avaldatud kahe äsjase uuringu tulemused näitasid, et selle kauakestva vaktsiini praegused kandidaadid on väga efektiivsed loomadele universaalse kaitse pakkumisel gripi vastu – see on selge viide, et teadlased teevad midagi õigesti.

Gripiviiruse struktuur on unikaalne. Selle sisemus ehk „tüvi“ jääb püsivaks, kuid selle välispinnal olevad molekulid muutuvad kogu aeg. Praegused gripivaktsiinid võtavad sihikule need välised molekulid ja seetõttu peab vaktsiini igal aastal värskendama, et pidada sammu viiruse pidevate mutatsioonidega. Teoorias võtab universaalne vaktsiin sihikule gripiviiruse „tüve“.

Siiski on seda lihtsam öelda kui teha ja teadlased on leidnud, et eriti raske on luua vaktsiini, mis ei hõlma neid väliseid molekule.

Järgmiseks sammuks vaktsiini prototüüpidele on kliinilised uuringud inimestel, mis võivad võtta mitmeid aastaid.

Allikas: Impagliazzo A, Milder F, Kuipers H, et al. A stable trimeric influenza hemagglutinin stem as a broadly protective immunogen. Science. 2015.

Yassine HM, Boyington JC, McTamney PM, et al. Hemagglutinin-stem nanoparticles generate heterosubtypic influenza protection. Nature Medicine. 2015.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada