Peavalu puhul saab abi psühhoteraapiast

Peavalu puhul saab abi psühhoteraapiast

Peavalu all kannatajad ei tule kohe selle peale, et sageli võib leevenduse leida psühhoteraapiast, mis aitab elukvaliteeti oluliselt parandada.

„Minu juures käivad patsiendid nii pingepeavalu kui migreeniga. Lisaks tulevad need patsiendid, kellel on mingi muu somaatiline või psüühiline häire, millega kaasnevad peavalud,“ selgitab Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku arst-õppejõud, psühhiaater ja TST Centrumi psühhoterapeut dr Roman Balõtšev.

Dr Balõtševi patsientidel on tihti lisaks peavaludele juba tekkinud ka muud probleemid – näiteks meeleolu alanemine, ärevushäired, unehäired, kehakaalu muutused, keskendumisraskused.

„Psühhoteraapia on üks ravi viis, mille puhul  organismi mõjutatakse psüühika või psüühiliste protsesside kaudu. Selline protsess on suunatud inimeste probleemide (kas siis isiklike, sotsiaalsete või emotsionaalsete) lahendamisele,“ räägib arst sellest, kuidas saab psühhoteraapia peavalude korral abiks olla.

Kuidas aga aru saada, et peavalu on tegelikult muu probleemi väljendus? „Kui peavalu muud sümptomid välja lülitatakse, siis võibki olla tegemist psüühilistest teguritest tingitud peavaluga ja patsiendi võiks suunata psühhiaatri või psühhoterapeudi juurde. Samas kui peavalu sümptomid on teada, võib psühhoteraapia olla elukvaliteedi parandamiseks esmavalik,“ ütleb ta.

Psühhiaatri või psühhoterapeudi poole pöördumisest on abi, kinnitab dr Balõtšev: “Probleemi lahendamine vähendab peavalude sagedust ja muudab suhtumist endasse ja elusse ning laiendab toimetuleku strateegiat.”

Eesti Peavalu Selts korraldab 9. mail peavalu teemalise loengupäeva, kuhu on tervisehuvilised oodatud loenguid kuulama ning arstidele küsimusi esitama. Üritus toimub Narva kultuurimajas algusega kell 11 ja on kõigile tasuta. Loengud on vene keeles. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada