Kuulmislangus kimbutab üha nooremaid

Kuulmislangus kimbutab üha nooremaid

3. märtsil tähistatakse rahvusvahelist kõrva tervise päeva. Ida-Tallinna Keskhaigla kõrva-nina-kurgukeskuse juhataja dr Liina Luht kinnitab, et kuulmislangus kimbutab inimesi senisest enam.

Dr Liina Luht sõnab, et väikestel lastel esineb kõige enam kõrvapõletikke, mis enim põhjustatud adenoididest. Kõrvapõletikud on mööduvad, sestap ei ole enamasti tegemist tõsise kuulmist kahjustava probleemiga.

Suurem probleem on kaasasündinud kuulmisprobleem. Ida-Tallinna Keskhaiglas tegeletakse juba 10 aastat vastsündinute kuulmisskriininguga, mis tähendab seda, et enne vanematega sünnitusmajast lahkumist saab beebide kuulmine kontrollitud. „Kuulmisprobleemide korral on iga aasta tähtis, seetõttu peaks laste kuulmisprobleemidele jälile saama võimalikult kiiresti – kuulmislangus pärsib kõnelema hakkamist ning abi saades on mahajäämus minimaalne kui olematu,“ lisab dr Luht.Vastsündinute kuulmisskriining on üleriiklik programm, mis on sellest aastast teostamisel rutiinsetel alustel kõigis sünnitusosakondades.

Kel tõsised kuulmiskahjustused, vajavad kuulmisimplantaati. ITK kõrva-nina-kurgukeskuses teostatakse alates 2009. aastast luukuulmisimplantatsioone. „Kahjuks näitavad tendentsid, et kuulmiskahjustuse all kannatab 16% arenenud riikide elanikest. Põhjuseks on vananev elanikkond, kuid samas pöördub probleemiga arstile üha suurem hulk noori – tänapäevase ühiskonna liiga valjud helid kahjustavad varasemast enam kuulmist, millest annab aimu koguni 12-15% noorukite kuulmislangus,“ selgitab doktor.

Aasta-aastalt saavutab üha suuremat populaarsust täiskasvanute kuulmisuuring ning tänapäevased kuulmisaparaadid ja implantaadid aitavad pakkuda kuulmislanguse korral asendust. „Kindlasti tasub kuulmisprobleemide korral pöörduda kõigepealt perearstile, kes vajadusel suunab edasi kuulmisuuringuid läbiviiva spetsialisti juurde,“ paneb dr Luht südamele, et kuulmislangus ei ole elu paratamatu osa ning sellega ei pea leppima.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Ludmilla
09.03.15 16:52
Tere!
Kirjutate, et külastage arste, kui tunnete, et kuulmisega pole enam endine.Olen vaegkuulja pea 20 aastat, esmalt oli parem kõrv, see jäi lõpuks täitsa kurdiks, nüüd veel kuidagi vasak kuuleb, ainult kuuldeaparaadi abile.Küsin arstidelt, milles probleem, kõik kehitavad õlgu ja keegi ei oska vastata.Olen käinud Tartus ja Tallina arstidelt abi saamas, aga kahjuks tulutult.
Kurb on tõdeda, et ikkagi on kuulmislangus paratamatu haigus ja sellega peab leppima .
-77
   
+90

Lisa kommentaar

Saada