Laktoositalumatus ei tähenda piimast loobumist

Laktoositalumatus ei tähenda piimast loobumist

Üha rohkem inimesi on avastanud, et piima ja piimatoodete tarbimine tekitab neile vaevusi. Arstide sõnul esineb tundlikkus laktoosi suhtes pea igal 4. täiskasvanul Eestis. Laktoositalumatuse korral ei tohiks lõpetada piima tarbimist, vaid see tuleks välja vahetada laktoosivaba piima vastu.

Laktoositalumatus on ainevahetushäire, mille põhjuseks on laktaasi puudulikkus. Laktaas on ensüüm, mis lõhustab soolestikus laktoosi ehk piimasuhkru kaheks lihtsuhkruks (glükoosiks ja galaktoosiks), et see saaks imenduda peensoolest verre ning osaleda ainevahetuses. Kui laktaasi pole piisavalt, liigub laktoos peensoolest edasi jämesoolde, kus see lagundatakse mikroobide poolt, mille tagajärjel tekivad inimesel gaasid ja muud soolevaevused.

Mõeldes inimestele, kes tervislikel põhjustel ei saa piima juua, tõi Valio 2007. aastal turule Valio Zero Lactose piimajoogi, mis sel suvel vahetas oma nime Valio Eila vastu (lühend sõnapaarist „ Ei Laktoosile“). Selline toode on mõeldud just neile, kel esineb laktoositalumatus või -tundlikkus, sest piim on oluline kaltsiumi- ja valgualli-kas, mistõttu piimatoodete täielik vältimine ei ole õige. Uuenenud Valio Eila 100% laktoosivaba piimajook on toodetud naturaalsest lehmapiimast, see sisaldab 1,5% rasvu ning varasemaga võrreldes kaks korda rohkem D-vitamiini. See tähendab, et üks klaas Valio Eila piimajooki katab ca 80% täiskasvanu igapäevasest D-vitamiini vajadusest, mis meie päikesevaeses kliimas on tervise seisukohalt väga oluline. Lisaks laktoosivabale piimajoogile on poelettidel saadaval ka laktoosivaba Valio Eila või.

Laktoositalumatuse ning sobivate piimatoodete kohta loe lisa Valio kodulehelt

Loobu laktoosist, mitte piimast!

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

6 kommentaari

Helve, kui seda loed siis..
30.07.13 15:34
Olen ise täiesti laktoositalumatu. Ei aita siin mingi maapiim või kitsepiim, ensüüm on mul lihtsalt puudu. Külasta mu blogi, seal on retsepte laktoosivabade toitude kohta.
pottjapann.blogspot.com
-165
   
+125
KALEV
14.07.13 21:56
Tarbige kitsepiima, on küll kallim aga meie tervis juu kaa kallis asi
-111
   
+164
bstardile
21.05.13 20:11
laktoosi sisaldab ka maapiim. kuna põhitalumatused on seotud piimasuhkruga ja piimavalk kaseiiniga, ei ole mingit vahet, kas jood poe- või maapiima. muide, töötlemata maapiimas on piimasuhkrut rohkemgi, kuna töötlemise käigus laktoosikogus lanheb.
lisaks, kui on tsöliaakia, pole vahet, kas gluteeni on söödavas vähe või palju - tegu on nulltolerantshaigusega. väga sageli on laktoositalumatus esimene märk tsöliaakiast, spetsialistid soovitavad piimatooted tsöliaakiahaige menüüst üldse välja jätta, rääkimata nulltolerantsist gluteeni suhtes.

kui keha on juba mingi talumatusega lagedale tulnud, ei peaks seda ensüümide abil maskeerima - mis on iseenesest jõuga kehale vastu astumine -, vaid teatud toiduained lihtsalt menüüst välja jätma.
-213
   
+145

Lisa kommentaar

Saada