Eesti Peavalu Selts: peavalu on sagedaseim kaebus arsti juures

Eesti Peavalu Selts: peavalu on sagedaseim kaebus arsti juures

Kroonilise peavalu all kannatab 58 000 eestimaalast. Algaval peavalu nädalal juhib Eesti Peavalu Selts tähelepanu sellele, et peavalu on sage kaebus, mida inimestel endal on kerge valesti ravida.

 „Väga sageli ravitakse peavalu, kuid inimene ise ei teagi, milline peavaludest teda vaevab,“ juhib Taru Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku neuroloog ja Eesti Peavalu Seltsi president dr Mark Braschinsky tõsisele probleemile tähelepanu.

Peavalu, sealhulgas pingetüüpi peavalu ja migreen, on kõige levinumad kaebused arsti juures. Migreen on enimlevinud närvihaigus maailmas. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel valutas eelmisel aastal pea 50-75% täiskasvanud elanikest. Igal kümnendal inimesel esines migreen. Paljude jaoks on peavalu krooniline haigus: 1,7-4% inimestest valutas pea viieteistkümnel või enamal päeval kuus.

Oluline on ära tunda peavalu liik. Pingetüüpi peavalu on levinuim peavalu vorm, mida erineva peavaluhoogude sagedusega esineb umbes 80% kõigil inimestest. Migreeni all kannatavad umbes 15% naistest ja 8% meestest. „Mõne peavalu tüübi ravi ei aita teistsuguse tüübi puhul – näiteks migreeni vastu on olemas vaid migreeni jaoks mõeldud ravimid,“ ütles Mark Braschinsky. „Lisaks on retseptiga ja ilma saadaval valuvaigistid, mis peavalu raviks üldse ei sobi,“ lisas Braschinsky .

Võttes aluseks Maailma Terviseorganisatsiooni vastavad näitajad, siis esines peavalu eelmisel aastal enam kui pooltel eestimaalastel. Migreen esines igal kümnendal eestimaalasel ja kroonilist peavalu, mille korral pea valutab viieteistkümnel või enamal päeval kuus, esines 58 000 inimesel kuus. Eesti Peavalu Selts avas uuendatud teemalehe, kus leiab infot haiguse kohta ja saab neuroloogidelt nõu küsida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada