Uudne suguhaiguste DNA põhine tuvastamine kodus

Uudne suguhaiguste DNA põhine tuvastamine kodus

Kui enamus oma tervisest hoolivad naisi käivad naistearsti juures regulaarselt kontrollis ja raseduse ajal jõuavad naistearsti või ämmaemanda juurde praktiliselt kõik naised, siis mehed oma seksuaaltervist perearsti, uroloogi ja androloogi juurde kontrollima ei kipu.

Peamiselt järgmistel põhjusel:

-         arstliku läbivaatuse kartus
-         konfidentsiaalsus
-         geograafiline asukoht (kõikides keskustes ei ole arsti vastuvõttu)
-         noored ei teadvusta vajadust  oma (seksuaal)tervist regulaarselt kontrollida
-         hoiak, et seksuaaltervise teemad on „naiste valdkond

Selline hoiak aga põhjustab olukorra, kus paljudel juhtudes on suguhaigused jäänud diagnoosimata, seda enam et väga sageli kulgevad suguhaigused kaebusteta või minimaalsete vaevustega ja otsest põhjust arsti juurde pöördumiseks ei arvata olevat.
Nii on Terviseameti andmetel klamüüdia diagnoositud 80% juhtudest naistel, kes ilmselt satuvad sagedamini kontrolli. Meestel on haigus seega selgelt aladiagnoositud. Hea on, kui naistearst ravi ka partnerile kirjutab. Statistikat mõjutab see, et  Eestis on soovitus uurida kõiki rasedaid klamüüdia ja gonorröa suhtes. Sellest tulenevalt tehakse aastas soovituslikus korras umbes 15 000 naisele nende suguhaiguste analüüsid.

Väga täpset statistikat suguhaiguste leviku kohta Eestis pole.  Teada on registreeritud juhtude numbrid, mis põhinevad arstide poolt saadetud teatistel. Samas, ühel inimesel võidakse teha analüüsi mitu korda, mitmetes asutustes.

Meestel on seni suguhaigusi diagnoositud ureetrast proovi võttes, mis protseduurina on enamike meeste jaoks kahjuks  ebameeldiv.

Suguhaigusi analüüsitakse PCR meetodil

Eesti teadurid meditsiinidiagnostika laborist Quattromed HTI Laborid koostöös Tartu Ülikooli teadlastega töötasid välja DNA põhise suguhaiguste koduse testimise metoodika, Testimine põhineb PCR meetodil, mis on Eestis kasutusel juba viimased 10 aastat.

PCR on lühend inglisekeelsest sõnadekombinatsioonist polymerase chain reaction (PCR), mis eesti keelde tõlkides tähendab polümeraasi ahelreaktsiooni. See on meetod, mille abil tehakse uuringumaterjalis (Teie poolt võetud uriin või tampooniproov) kindlaks uuritavale haigusetekitajale omane pärilikkuseaine, DNA. Ühest DNA lõigust sünteesitakse PCR reaktsiooni käigus mitmeid miljardeid uusi DNA koopiaid, mida on seejärel lihtne kindlaks teha. Selliselt saadud positiivne tulemus näitab haigustekitaja olemasolu proovimaterjalis.   

Meetod on kõrge spetsiifilisusega (analüüsi positiivne tulemus saadakse ainult haigustekitaja olemasolul) ja piisavalt tundlik (haigustekitaja olemasolul annab test  positiivse tulemuse), siis see ongi teinud võimalikuks selle, et ka inimene ise võib endalt proovi võtta.

PCRi eelised:

-         Kõrge tundlikkusega-  võimalik tuvastada madalaid haigustekitaja tiitreid
-         Spetsiifiline- valepositiivsete hulk on väga väike
-         Kiire- vastus 1 tööpäevaga
-         Näitab hetkeolukorda- tuvastab patogeeni mitte inimese immuunvastuse patogeenile

Puudused:

-         Kontaminatsioon- tuleneb metoodika tundlikkusest, selle vältimiseks on laborites kindlad kvaliteedijuhised

Erinevate uuringute andmetel on mehel hommikuse esmasjoa uriini proov võrreldav ureetraprooviga, naistel on emakakaelast võetav proov võrreldav tupeprooviga, sellest tulenevalt on välja töötatud kodus testimise komplektid: meestele uriiniproovi ja naistele tupeproovi võtmise komplekt. Lisaks toetusime statistikale, mille puhul 89,6% naistest leiab, et endalt tupeproov võtmine on lihtne.

DNA testi abil haigustekitajate tuvastamine on saanud tavapäraseks ja üheks usaldusväärsemaks meetodiks.  Kuna DNA on erinevates keskkonnatingimustes suhteliselt stabiilne, siis DNA ei hävine ka mitmepäevasse transpordi käigus. Posti teel saadetud proovid analüüsitakse Quattromed HTI Laborid OÜ molekulaarbioloogia laboris.

Diskreetne suguhaiguste testimine

Tavainimesele tähendab uudne teenus võimalust tellida läbi kodulehekülje www.testikodus.ee  DNA põhise testimise proovivõtukomplekt.

Sellega on võimalik kontrollida end herpesviiruse (tüved 1 ja 2), klamüdioosi, gonorröa, mükoplasmoosi (Mycoplasma genitalium) ning trihhomonoosi suhtes.

Testimiseks võtab patsient vastavalt juhendile endalt ja saadab selle laborisse.

2-5 tööpäeva jooksul saab sama veebikeskkonna www.testikodus.ee kaudu analüüside vastused. Vastused kuvatakse tellija koodi alusel veebikeskkonda turvaliselt sisse logides. See tagab vajaliku konfidentsiaalsuse.

Ühe testi hind on 202 krooni, mis on kehtestatud Eesti Haigekassa hinnakirjaga. Haiguse leidmisel ja/või sümptomite püsimisel antakse patsiendile soovitused arsti poole pöördumiseks.

Veebruari kuus avatud www.testikodus.ee portaali kasutajatest on hetkel olnud 70% mehed ja 30% naised. Kõige enam tellitakse kolmiktesti- klamüüdia, gonorröa ja trihhomonoosi testi.

Kuidas test tellida?

Külastades kodulehekülge www.testikodus.ee on võimalik valida, milliste suguhaiguste
suhtes soovid end analüüsida. Vali ja telli analüüsi komplekt juhendiga  Sulle sobivasse kohta posti või kulleriga. Oluline on märkida sugu, sest mehel ja naisel on karp erinev.
Sinuni jõuab valge proovi võtmise karp kuni viie tööpäeva jooksul.

Kuidas end testida?

Karp meestele sisaldab juhendit, uriini topsi ja turvakleepsu tagasi saatmiseks. Mees peab võtma analüüsi hommikusest esmauriinist. Karp naistele sisaldab juhendit, kuiva vatitampooni ja turvakleepsu tagasi saatmiseks. Naine peab võtma tupest proovi.
Herpesviiruse analüüsiks edastatakse samuti kuiva vatitampooniga karp villist proovi võtmiseks. Tellijal on 7 tööpäeva aega, et proov võtta ning see tagasi laboratooriumisse saata.

Kuidas saan diagnoosi?
Proov võetud, tuleb see toimetada Sulle sobival viisil (postiga, kulleriga või ise)

Quattromedi Tartu diagnostika laborisse. Sellisest proovist saab labor diagnoosimiseks DNA. DNA analüüsitakse ja kuni 5 tööpäeva jooksul saabumisest on võimalik leida oma diagnoos uuesti www.testikodus.ee keskkonda sisse logides.

Kui diagnoos on positiivne?

Kõik need suguhaigused on ravitavad. Kui testijal leitakse suguhaigus, tuleks koheselt pöörduda arsti vastuvõtule, kes määrab vastavalt haigusele soovitusliku ravi. Nimekirja, kuhu Testikodus.ee soovitab pöörduda leiad www.testikodus.ee leheküljelt, nemad aksepteerivad testitulemuste väljatrükki.

Kuidas on tagatud anonüümsus ja turvalisus?

-Testikodus.ee hindab testija konfidentsiaalsust ja tagab turvalisuse testide tellimisel
ning testitulemuste avaldamisel.
- Pärast proovi laboratooriumisse saabumist kustuvad süsteemist kõik prooviga seotud isikuandmed, säilib vaid proovi anonüümne ribakood.
- Ribakood on seotud konkreetse kasutajatunnusega ning Testikodus.ee keskkonda sisse logides näeb testija.
- DNA analüüsitakse Quattromedi molekulaardiagnostika laboris.
- Internetist kiiresti saadavad tulemused parooli alusel.
- Isikuandmed kustutataske analüüsi komplekti väljastamisel.

Mida võiksin teenusest veel teada?

-Testikodus.ee võimalus on välja töötatud Quattromed HTI Laborid OÜ poolt koostöös Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi teadlastega.
-Quattromed HTI on 16 aastat tegutsenud Eesti suurim diagnostikalabor, kelle teenuseid kasutab üle 50% perearsti, kes saadavad iga aasta ligi 2 miljonit analüüsi Quattromedi laborisse, et diagnoosi alusel määrata ravi. 
-Haigustekitajate avastamine DNA testiga on nüüdseks tavapärane ja usaldusväärne meetod. Pärilikkuseaine ehk DNA testimine teeb võimalikuks proovide saatmise laborisse tavatingimustel, kuna DNA ei hävine transpordi käigus.

Arstid uuest teenusest

Kai Haldre, Ida-Tallinna Keskhaiglanaistearst

Testikodus.ee saadud positiivse diagnoosi alusel saab määrata arst vajadusel ravi, nii et kokkuvõttes võidab inimene ja arst ajas, kuna ei pea hakkama patsienti uuesti suguhaiguse suhtes testima.

Loomulikult on peamine suguhaiguste ennetamise viis laialdane kondoomi kasutamine.  Samas on Testikodus.ee olemasolu veel üks uudne võimalus, mille kaudu tõsta inimeste terviseteadlikkust andes samas võimaluse end ise testida usaldusväärselt ja turvaliselt. Mida rohkem on oma seksuaaltervise eest hoolitsemise võimalused kättesaadavad, seda parem. Igat liiki ennetustöö tuleb lõppkokkuvõttes ka ühisele rahakotile tunduvalt odavam kui suguhaiguste tüsistuste ravi.

Mairi Kaha, Eesti Seksuaaltervise Liit, Seksuaaltervise Kliinik naistearst

Quattromedi poolt välja töötatud Testikodus.ee teenus on väga hea ja vajalik. Näen oma igapäevatöös tihti, et meestel on keeruline üle saada hirmust arsti poole pöördumise ees. Mida rohkem erinevaid teenuseid, seda suurem on võimalus, et igaüks leiab nende seast just endale sobiva variandi. Kuna Testikodus.ee andmetel on nende poolt pakutava teenuse kasutajad rohkem mehed (70%), siis on võimalik, et tänu uudsele võimalusele jõuavad analüüsi andmiseni need mehed, kes seda arsti poole pöördumise hirmus aastast aastasse edasi lükanud. Uue võimaluse lisandumine peaks edaspidi kaasa aitama seksuaalsel teel levivate haiguste vähenemisele.

Gerly Kedelauk, Quattromed HTI turundusjuht

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

5 kommentaari

Saarlane
22.08.12 18:17
Kuidas ma tean, millist testi proovida. Kui näiteks 2 haigust kummitab ja ei tee vahet milline neis õige on, siis pean tellima 2 testi ja maksan topelt ? See ple üldse väike raha ju. Miks ei või siis nii olla, et saadan testi ära ning siis ütlete, et kas on v ei ole viga midagi.
-123
   
+123
priit pajuste
30.06.11 10:37
Mul on lahendus kuidas saada kätte kurjategijaid või terroriste ja muid tagaotsitavaid isikuid.Nimelt, lastes õhku uimastavat või muud ainet mis leviks õhu kaudu ja millel oleks inimese dna-ga siduv aine, mis jõuaks selle inimese kopsu, kes on parasjagu tagaotsitav,et ta hiljem tabada.Ma ei tea muidugi kas see on teduslikult võimalik.
-120
   
+108
MINA SOOVITAN
28.04.11 05:44
TARTUS AVAGE KOHE SUGUHAIGUSTE JA ANALÜÜSIDE TEGEMISEKS UUS KOHT ,, HAIGLA,, SIIS TULEB TEIE VASTUVÕTULE ,,KA SEE INIMENE ,,KES OMA HAIGUSEST EI SOOVI TEISTE ARSTIDEGA RÄÄKIDA,,, KÜLL ON HAIGLAS KOHE HÄDALISI ,,KES KA HAIGLA RAVI TÄNA VAJAKSID,,, SEE TOIMIS KA NÕUKA AJAL,,
-110
   
+106

Lisa kommentaar

Saada