Vähk on ennetatav 40% juhtudest

Vähk on ennetatav 40% juhtudest

4. veebruaril tähistati üle kogu maailma vähi vastu võitlemise päeva. Sel aastal on Rahvusvaheline Vähivastane Liit (UICC) aasta motoks valinud “Ka vähki on võimalik ennetada”.

Tervise Arengu Instituudi andmetel on Eestis vähk surmapõhjusena südame-veresoonkonnahaiguste järel teisel kohal.

Eestis sureb vähki aastas ligi 3500 inimest. Eestis haigestuvad mehed kõige sagedamini eesnäärmevähki, kopsuvähki ning käär- ja pärasoolevähki. Naistel on kõige sagedamini rinnavähki, nahavähki ning käär- ja pärasoolevähki. Naiste esikümnes on ka emakakaelavähk, millesse haigestumine on Eestis suhteliselt kõrge ning kopsuvähk.

Ekspertide hinnangul on umbes 40% vähijuhtudest ennetatavad. Vähiriski saab oluliselt vähendada läbi lihtsate meetmete: loobudes suitsetamisest ning vältides passiivset suitsetamist, piirates alkoholitarbimist, vältides ülemäärast päevitamist, säilitades tervislik kehakaal ning vaktsineerides end viirusinfektsioonide vastu, mis suurendavad vähiriski.

Vähk on üle maailma üks peamisi surmapõhjuseid. Igal aastal saab üle 12 miljoni inimese vähidiagnoosi ning sellesse haigusesse sureb 7,6 miljonit inimest. UICC hinnangul kasvab 2030. aastaks uute vähijuhtude arv 26 miljoni ning surmade arv 17 miljonini. 70% vähisurmadest on registreeritud madala ja keskmise sissetulekuga riikides.

Vähi vastu võitlemise päeva tähistab Rahvusvaheline Vähivastane Liit koos Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), Rahvusvahelise Aatomiagentuuri ja teiste partneritega enam kui sajas riigis.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Ivy
21.03.10 17:10
Teaduslikud ja populaarteaduslikud autorid on väljendanud arvamust, et kõige paremini ennetab vähki haigestumist liigsest stressist hoidumine. Pidev stress põhjustab organismis ühe teatud stressihormooni stabiilselt kõrgema kontsentratsiooni ja see omakorda lülitab sisse suure hulga igasuguseid geene, kui lihtsalt väljendada.
Kui stressile aldis keegi on, sõltub jällegi paljudest faktoritest, mille seast mitte vähemtähtis pole inimese ühiskondlik positsioon. Ühesõnaga- tervislikust toitukisest, nikotiinist ja alkoholist loobumissest tunduvalt olulisem on see, kui inimene on võimalikult alfa. Ühesõnaga- ülekaaluline, suitsetav ja trimpav tähtis nina haigestub teoreetiliselt igasugustesse haigustesse vähem kui sama vana normaalkaalus ja tervislikke eluviise harrastav kojamees.
Vaktsiinid peaksid aga vähemalt teoorias n.ö. tõstma organismi immuunsust, s.t. vähendama võimalust vähki haigestuda.
Nii et nende jube vähkisoodutamine jääb vist kergelt linnalegendi moodi naljaks.
-47
   
+55
Jaak
09.03.10 10:18
Mina tean, et vähki saab pigem ennetada vitamiinide koguseid suurendades ja vaktsiine vältides. Miks muidu lubatakse paljudel spetsialistidel meedias rääkida sellest, et vaktsiinid sisaldavad vähki tekitavat nakkust. Eks ikka sellepärast, et nende andmed toetuvad faktidel. Lisaks see kuritegu, et eestis on keelustatud vitamiin B17, mille tarvitamine väldiks vähkkasvajat.
-60
   
+62

Lisa kommentaar

Saada