Selgus, milline temperatuur on koroonaviirusele soodus ja kaua see võib elada mobiili pinnal

Selgus, milline temperatuur on koroonaviirusele soodus ja kaua see võib elada mobiili pinnal Koroonaviirus

Austraalia uurimisrühm avaldas ajakirjas Virology Journal teadustöö tulemused, mille kohaselt võib SARS-CoV-2 olla elujõuline pindadel, nagu klaas ja pangatähed, kuni 28 päeva.

Teadlased segasid SARS-CoV-2 inimese lima jäljendava lahusega. Viiruse kontsentratsioon tehislimas oli teadlaste hinnangul samaväärne kõrge viiruskoormusega Covid-19 patsientide limas.

Kuigi uuringus kasutatud viiruse sisaldus oli kõrge, esindab see usutavat kogust, mis võib pinnale ladestuda, kirjutab Austraalia rahvaste ühenduse teadus- ja tööstusuuringute organisatsiooni (CSIRO) meeskond oma töös.

Meeskond lasi limal kuivada roostevabal terasel, klaasil, vinüülil, puuvillal, polümeeril ja paberist rahatähtedel kolmel erineval temperatuuril – 20 °C, 30 °C ja 40 °C nii, et protsessi ei mõjutanud valgus.

Teadurid võtsid kuivanud limalt viirusproovid tunni, samuti 1, 3, 7, 14, 21 ja 28 päeva möödudes.

Töörühm leidis, et viirus püsis ja seda oli võimalik enamikul pindadel tuvastada temperatuuril 20 °C kuni 28 päeva – erandiks oli ainult puuvill, millelt polnud võimalik viirust tuvastada pärast seitset päeva.

«20 °C juures, mis on umbes toatemperatuur, leidsime, et viirus oli ülitugev, püsides 28 päeva siledatel pindadel, nagu näiteks mobiiltelefonide ekraani klaas ja plastpangatähed,» ütles CSIRO uurija Debbie Eagles ajakirjas Science Alert.

«Konteksti jaoks – gripi A-tüvede puhul on sarnaste katsetega leitud, et see püsis pindadel 17 päeva, mis näitab, kui vastupidav on SARS-CoV-2.»

Kõrgemal temperatuuril ei elanud viirus kuigi kaua. Aeg, mis kulus viiruse klaasilt, vinüülilt, roostevabalt teraselt, polümeerilt ja paberilt kadumiseks, oli temperatuuril 30–40 °C kolm kuni 21 päeva.

Nagu varem mainitud, hoidsid teadlased kõiki proove pimedas, et ultraviolettvalguse mõju piirata – see tähendab, et need leiud ei pruugi olla pädevad reaalsetes olukordades, kus on tingimused erinevad.

Samuti ei tea teadlased endiselt kindlalt, kui palju elujõulist viirust on vaja inimese haigestumiseks. 28 päeva hiljem koekultuuri nakatada suutva viiruse hulk vähenes algprooviga võrreldes märkimisväärselt ja teadurid ei tea, kas viirusekogus nendel pindadel oleks piisav Covid-19 tekitamiseks.

Allikas: Tervis Elu24

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada