Koroonaviirusel avastati üllatav omadus, mis aitab kiirelt edasi kanduda

Koroonaviirusel avastati üllatav omadus, mis aitab kiirelt edasi kanduda Koroonaviirus

«Kujutage ette, et olete nakatunud surmavasse viirusesse, mis pärsib valutundlikkust. Selleks ajaks, kui mõistate, et olete nakatunud, on juba liiga hilja. Olete seda levitanud,» räägib Arizona ülikooli farmakoloogiaprofessor Rajesh Khanna ajakirjas The Conversation.

«Hiljutised minu laboratoorsed leiud viitavad sellele, et see stsenaarium võib olla üks põhjus, miks SARV-CoV-2, COVID-19 põhjustava viirusega nakatunud inimesed võivad haigust levitada seda teadmata,» tõdes Khanna.

Uurimistöö on eelretsenseeritud ja avaldatakse ajakirjas PAIN. Uurimisrühm avastas seose konkreetse rakuvalgu ja valu vahel – interaktsiooni, mida koroonaviirus häirib.

«Olen teadlane, kes uurib, kuidas rakkudel olevad valgud käivitavad valusignaale, mis kanduvad läbi keha ajju,» selgitab Khanna. «Kui need valgud on aktiivsed, «räägivad» närvirakud omavahel. See vestlus toimub kroonilise valu puhul kõrvulukustaval tasemel.»

Nii et uurides, mis põhjustab närvirakkude erutuvuse muutumist, saab hakata lahti harutama, kuidas krooniline valu tekib. «See võimaldab meil välja töötada ka viisid, kuidas seda vestlust vaigistada kroonilise valu leevendamiseks või peatamiseks,» jutustab Khanna.

Tema laboril on olnud pikaajaline huvi mitteopioidsete valuravi alternatiivide väljatöötamise vastu.

SARS-CoV-2 ja valu seost inspireerisid teadlast uurima kaks BioRxiv teadusportaalis ilmunud esialgset aruannet, mis näitasid, et kurikuulsad piikvalgud SARS-CoV-2 viiruse pinnal seondusid neuropiliin-1 nimelise valguga.

«See tähendab, et viirus võib seda valku kasutada nii närvirakkudesse tungimiseks kui ka ACE2 valgu kaudu rakku sisenemiseks,» räägib teadlane.

Laboris oldi enne pandeemiat viimase aasta jooksul uuritud neuropiliin-1 rolli valu tajumise kontekstis. Kuna neuropiliin-1, nagu ka ACE2 retseptor, võimaldas koroonaviiruse ogadel rakkudesse siseneda, hakati juurdlema, kas see alternatiivne sisenemistee võib olla seotud ka valuga.

«Normaalsetes oludes kontrollib neuropiliin-1 valk veresoonte kasvu, samuti neuronite kasvu ja ellujäämist,» ütleb Khanna.

Kui neuropiliin-1 seondub looduslikult esineva valguga, mida nimetatakse veresoonte endoteeli kasvufaktoriks A (VEGF-A), käivitab see valusignaalid. See signaal edastatakse seljaaju kaudu kõrgematesse ajukeskustesse, et tekitada tunne, mida me kõik tunneme kui valu.

«Seda mosaiikpilti — neuropiliin-1 ja VEGF-A ning neuropiliin ja piik — vaadates mõtlesime, kas piigi ja valu vahel on seos.»

Varasemad uuringud on näidanud seost VEGF-A ja valu vahel. Näiteks osteoartriidiga inimeste puhul on uuringud näidanud, et VEGF-geeni suurenenud aktiivsus liigestes, näiteks põlves, on seotud kõrgemate valuskooridega.

Kuigi COVID-19 patsientide bioloogilistes proovides on neuropiliin-1 geeni aktiivsus võrreldes tervetega suurem, pole selle seost koroonaviirusega siiani uuritud.

«In vitro uuringutes, mis tehti minu laboris närvirakkude abil, näitasime, et kui koroonaviiruse teravik seondub neuropiliin-1-ga, vähendab see valusignaali, mis viitab sellele, et elusloomal oleks sellel ka valu pärssiv toime.»

Kui piikvalk seondub neuropilin-1 valguga, blokeerib see VEGF-A valgu seondumise ja niiöelda kaaperdab seeläbi raku valuülekande. «See seondumine pärsib valuneuronite erutuvust, põhjustades madalamat tundlikkust valu suhtes,» kinnitab Khanna.

Allikas: Elu24 Tervis

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada