Koroonapandeemia varjus võib hoogustuda teiste nakkushaiguste levik

Koroonapandeemia varjus võib hoogustuda teiste nakkushaiguste levik Foto: Shutterstock

Tähelepanu koondumine koroonaviirusele võib mõjutada teiste nakkushaiguste avastamist ja ravi. Ülemaailmse AIDSi, tuberkuloosi ja malaaria vastu võitlemise fondi andmetel võib nende haigustega seotud surmajuhtumite arv järgmise aasta jooksul peaaegu kahekordistuda. Selle ära hoidmine nõuab terviseekspertidelt kiiret tegutsemist.

Mitu kuud kestnud eriolukorraga seotud piirangud on paljudel takistanud juurdepääsu koroonaviirusega mitteseotud nakkushaiguste ravile, vahendab Medical News Today. Tervishoiuspetsialistide arvates võivad paljud teiste nakkushaiguste juhtumid olla jäänud märkamata. 

Senine statistika näitab, et kolm kõige surmavamat nakkushaigust – AIDS, malaaria ja tuberkuloos – põhjustavad aastas ligikaudu 2,4 miljonit inimese surma. Aastas nakatub tuberkuloosi umbes 10 miljonit inimest; suurem osa juhtudest leiab aset Aasias ja Aafrikas. Kaks kolmandikku nakatumistest toimub kaheksas riigis – India, Hiina, Indoneesia, Filipiinid, Pakistan, Nigeeria, Bangladesh ja Lõuna-Aafrika.

Londoni Hügieeni ja Troopilise Meditsiini Kooli teadlaste väljatöötatud mudeli kohaselt lisandub lähiaastatel Hiinas, Indias ja Lõuna-Aafrikas ligi 200 000 tuberkuloosisurma. Sarnase prognoosi on esitanud Maailma Terviseorganisatsioon. Andmed AIDSi ja malaaria kohta on sama murettekitavad. Kui HIViga nakatunutel on jätkuvalt piiratud ligipääs neile vajalikule antiretroviirusravile, ennustatakse haigussümptomite progresseerumist ja AIDSi-juhtumite kahekordistumist järgmise paari aasta jooksul.

AIDSi, malaaria ja tuberkuloosi ennetamise, ravi ja teadusuuringute rahastamine vajab põhjalikku korrigeerimist ning avalikkust tuleb paremini teavitada nakkushaiguste kasvavast ohust. Teadlaste ja eriti epidemioloogide roll on koostada täpsustatud mudeleid, mis hoiatavad maailma läheneva katastroofi eest ja annavad võimaluse teadlikult nakkusennetuse ja raviga tegeleda.

Neli sammu nakkushaiguste märkamise ja ravi tõhustamiseks

Esiteks tuleb meeles pidada, et maailmas ei levi ainult uus koroonaviirus. Haiglates, mis orienteerusid ümber koroonaviiruse testide tegemisele ja Covid-19 ravile, tuleb taastada võimalus tuvastada ja ravida ka teisi nakkushaiguseid.

Koroonaviiruse leviku hoos ei ole maailmast kadunud seni suurimat suremus põhjustanud AIDS, malaaria ja tuberkuloos. Mõnes suurema tuberkuloosilevikuga piirkonnas on haiglates juba korraldatud nii, et samades ruumides tehakse hommikupoolikul koroonateste ning õhtul saavad sinna pöörduda tuberkuloosikahtlusega inimesed. Samuti võiks koordineerida SARS-Cov-2 ning HIVi ja malaaria kiirtestide tegemist.

Teiseks peavad teadlased jätkama prognoosimudelite täiustamist, kasutades ajakohaseid andmeid. 

Kolmandaks on vaja avalikke teavituskampaaniaid. Inimesed peavad olema teadlikud nakkushaiguste võimalikust tõusust. Teavituskampaaniad aitavad end haigena tundvatel inimestel abi otsida või pooleli jäänud ravi jätkama.

Neljandaks on oluline riikide- ja sponsoritepoolne jätkuv meditsiinisektori rahastamine. Koroonapandeemiaga paralleelselt levivad nakkushaigused suurendavad jätkuvalt vajadust kvaliteetsete kaitsevahendite, instrumentide, testide ja ravimite järele.

Nakkushaigustega toimetuleku parandamiseks ettepanekuid teinud teadlasterühma juht, professor Timothy Hallett Londoni Kuninglikust Kolledžist rõhutab, et inimeste päästmine ühe nakkushaiguse eest ei tohiks tähendada kannatuste suurenemist ega surma teiste haiguste tõttu. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

lisa william
21.08.20 04:54
My Ex girlfriend left me and my daughter since 5 weeks ago after, i tried ALMOST EVERY thing to restore my relationship and i was disappointed. None was working out, A week later i saw Dr,Iwisa website and after i contact Dr.Iwisa for help, everything automatically change, my sadness became joy, smile was all over my face, everything happened very FAST and the result was effective. Dr.Iwisa is the ONLY spell caster who i had success with, my girlfriend called me and said she wanted us to come back and also want to marry me. She came back to me begging me to accept her back and this happened Due to the help from Dr. Iwisa. I Am so happy that i have my Girlfriend back. Contact Dr, IWisa now for urgent and fast love spell to win your relationship back.
https://superiorspellhome.webnode.com/ Call & Whatsapp+27730886631 Email:superiorspellhome@gmail.com
0
   
0

Lisa kommentaar

Saada