Halvasti magatud öö tulemusena võib järgmisel päeval tabada üllatav probleem

Halvasti magatud öö tulemusena võib järgmisel päeval tabada üllatav probleem

Kui olid terve öö üleval ja järgneval päeval tuikab kogu su keha, võib olla põhjuseks unepuudus. Aktiivsus ajupiirkonnas, mis on seotud valu ja selle intensiivsusega, tõuseb oluliselt pärast napiks jäänud und.

Dopamiini ehk heaolutunnet tagava hormooni tootmist kontrollivate ajupiirkondade aktiivsus aga väheneb, kirjutas Health24.

Uuringus vaadeldi 25 terve noore täiskasvanu ajutegevust, kui and olid saanud magada tavapärased kaheksa tundi. Nädal aega hiljem mõõdeti nende ajutegevust siis, kui neil ei olnud lastud öösel sõba silmale saada.

Enne iga ajukuvamist läbisid uuritavad ka valutundlikkuse testi, kus neile kohaldati kokkupuudet kuumusega. Pärast korralikku ööund tundsid osalised, et ebamugavaks kiskus 44-kraadine temperatuur. Pärast magamata ööd põhjustas valutundlikkust juba 42-kraadine soojus. Ajupiirkondade aktiivsust näitavad pildid toetasid uuringus osalejate poolt raporteeritut.

Samuti uurisid teadlased vanemaid täiskasvanuid, kel keskmiseks vanuseks 38. Kõikidel paluti pidada unepäevikut, täheldada üles tuju ja ärevusnähud, tajutava valu intensiivsus, kui nad seda kogesid.

Kui ööune pikkus või kvaliteet said kannatada, kogesid osalised järgneval päeval intensiivsemat valu.

Hea uudis on, et korralik uni on looduslik valuvaigisti ja saab aidata vähendada valu krooniliste haiguste puhul.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada