Koroonaviirus võib mõjutada aju struktuuri ja talitlust

Koroonaviirus võib mõjutada aju struktuuri ja talitlust Foto: iStock

Arstid on tuvastanud mitmel koroonaviirust põdeval patsiendil neuroloogilisi vaegusi, nagu krambihood, segadus, mäluprobleemid ja insult. Neuroloogiliste sümptomite põhjus võib teadlaste hinnangul olla vähenenud verevarustus ja ebapiisav hapnikutase veres, vahendab New York Times.

Neuroloogide sõnul võib Covid-19 põhjustada lisaks tavalistele sümptomitele, nagu palavik ja hingamisraskused, ka neuroloogilisi sümptomeid, nagu entsefalopaatia ehk aju talitluse või struktuuri häire, mis võib tekkida spetsiifiliste ravimite tarbimise, alatoitumise, peatrauma, verevarustuse häirete, ajukasvajate, ajurõhu muutuste või viiruste tagajärjel.

Ameerika Ühendriikide teadlased on asunud uurima teateid tõsisematest neuroloogilistest sümptomitest seoses koroonaviirusega. Märtsi algul sattus Florida osariigis haiglasse 74-aastane kroonilise kopsuprobleemi ja Parkinsoni tõvega mees, kes oli Covid-19 tagajärjel lühikese aja vältel kaotanud kõnevõime ning kannatas krambihoogude all.

Sarnane juhtum leidis aset Detroitis, kus haiglasse sattus 50ndates naine, kes kurtis peavalu ja mäluprobleeme ega osanud arstidele peale oma nime muud öelda. Peagi lõpetas naine sootuks küsimustele reageerimise ning tema seisund hinnati kriitiliseks. Naisel tuvastati äge nerkootiline entsefalopaatia, mille tagajärjel oli ajju tekkinud põletik, paistetus ning mitme piirkonna ajurakud olid hakanud hävima. Tegemist on väga harva esineva viirushaiguste komplikatsiooniga.

Sarnaseid juhtumeid on tuvastatud ka Itaalias ja mujal maailmas ning Itaalias avati koroonaviiruse diagnoosiga patsientidele eraldi neuroloogia osakond, kus ravitakse Covid-19 tagajärjel tekkinud neuroloogilisi vaegusi. Neuroloogide sõnul on oluline uurida, kas ja kuidas tekivad Covid-19 patsientidel neuroloogilised sümptomid ning Pittsburghi Ülikooli teadlased on sellega juba algust teinud.

Arstid rõhutavad, et tegemist on harva esinevate komplikatsioonidega ning enamikul Covid-19 haigetel neuroloogilisi sümptomeid ei teki.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada