Teadlased hoiatavad: ülekaalus inimesed vananevad oluliselt kiiremini

Teadlased hoiatavad: ülekaalus inimesed vananevad oluliselt kiiremini

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on maailmas 1,9 miljardit ülekaalulist või rasvunud täiskasvanut ning 380 miljonit ülekaalulist või rasvunud last. Praeguseks sureb rohkem inimesi ülekaalu kui alakaalu tõttu.

Teadlased on hakanud nimetama rasvumist enneaegseks vananemiseks, sest uuringutest ja inimeste meditsiiniandmetest on selgunud, et rasvunud inimestel tekib kõrgema vanusega seotud kroonilisi haigusi märksa varem kui normaalkaalus inimestel. Rasvumine suurendab oluliselt südamehaiguste, diabeedi, vähi, Alzheimeri tõve ja vähenenud kognitiivse võimekuse riski. 

Uuringus analüüsiti üle 200 varasema uuringu andmeid ning uuriti, kuidas mõjutab rasvumine inimese tervislikku seisundit. Leiti, et ülekaal ja rasvumine kiirendab vananemisega seotud mehhanisme. Samuti leiti, et rasvumine kiirendab keharakkude hävimist. See võib põhjustada rakkude mutatsioone, mis võib omakorda viia vähirakkude tekkimiseni. 

Rasvumine mõjutab ka inimeste geneetikat. Leiti, et rasvunud inimeste kromosoome kaitsvad telomeerid on üle 25 protsendi lühemad kui normaalkaalus inimestel. Lühemad telomeerid võivad suurendada mitme vähi riski. Lisaks vähendab rasvumine immuunsüsteemi võimekust.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada