Solaariumide keelustamine päästaks 10 miljonit inimest nahavähist

Solaariumide keelustamine päästaks 10 miljonit inimest nahavähist

Teadlased leidsid, et solaariumide keelamine ennetaks kümme miljonit nahavähi juhtumit, päästaks sadu tuhandeid elusid ning vähendaks oluliselt ravikulusid.

Suurbritannias on nahavähk kõige levinum vähitüüp ning arstide sõnul on solaariumid nahavähi peamiseks riskiteguriks 12–35-aastaste inimeste seas. Teadlased on hoiatanud, et nahavähi juhtumite arv suureneb järgmise 15 aasta jooksul kümme protsenti. 

Brasiilia, Iraan ja Austraalia on ainsad riigid, kus on solaariumid keelatud, kuid mitmed teised riigid arutavad nende keelustamist. Kolm neljandikku Suurbritannia dermatoloogidest pooldab solaariumide keelustamist. 

Solaariumis käimine suurendab oluliselt basaalrakulise kartsinoomi ja lamerakulise kartsinoomi riski. Teadlased on kindlaks teinud, et solaariumis käimine põhjustab aastas rohkem nahavähi juhtumeid kui suitsetamine kopsuvähi juhtumeid. UV-kiirguse tõttu tekkiv nahakahjustus tekib juba esimestel minutitel ning sellest annab märku nahatooni muutumine ehk päevitus.

Lisaks vähiriskile kiirendab päevitamine vananemist. UV-kiirgus kahjustab naharakke ning päevitamise tagajärjel tekivad nahale kiiremini kortsud, pigmendilaigud ja väheneb elastsus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada