Asjad, mis lapsi jõulude ajal enim ohustavad

Asjad, mis lapsi jõulude ajal enim ohustavad

Terviseameti mürgistusteabekeskus juhib pühadeks valmistuvate lapsevanemate tähelepanu sellele, et väikelastele võivad ohtu kujutada nii pürotehnika, erinevad taimed ja kaunistused kui ka seadmetes kasutatavad patareid, magnetid ja järelevalveta jäetud ravimid.    

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul tasub ka pühade ajal veenduda, et ravimid, patareid ja kodukeemia on väikelastele kättesaamatus kohas. «Tuleb arvestada sellega, et pühade ajal on kõigil alati palju tegemist, mistõttu võib väikelaps enda valdusse saada ka näiteks telekapuldis olevad patareid või lauanurgale asetatud küünla,» ütles Mare Oder. Eriti ohtlikud on just patareid, sest neis leiduv energia võib põhjustada limaskesta põletust juba esimese 2 tunni jooksul. Nööp-patareide põhjustatud tervisekaebused tulenevad peamiselt nende söögitorru kinnijäämisest. Patareisid leidub peale erinevate elektroonikaseadmete ka laulvates ja vilkuvates õnnitluskaartides, lambikestes, vilkuvate kaunistustega peavõrudes ning muudes kaunistustes ja ehetes. «Seega tasub sellele õnnetuse riskile mõelda ka siis, kui valitakse kingitusi väikesele lapsele.»

Oderi sõnul on pühade ajal olnud juhtumeid, mil väikelaps on omaette askeldades leidnud üles vanema või vanavanema pilkupüüdva välimusega ravimid. «Sellised üsna tõenäoliselt ohtlikud olukorrad on ennetatavad, kui ravimid on alati luku taga ning lapsele on neist ohtudest varakult räägitud,» ütles Oder. Tema sõnul helistatakse talviste pühade ajal mürgistusinfoliinile ka mõne koju toodud taime tekitatud mürgistuse tõttu – tavaliselt on laps sellisel juhul hammustanud tüki silmatorkava välimusega jõulu- või ratsuritähest või koralltomatist. Jõulutäht ning ratsuritäht ehk amarüllis on taimed, mille mahl võib põhjustada inimesel limaskesta ärritust. Nahale sattunud taime mahl tuleks kindlasti veega maha pesta. Koralltomati hammustamise või neelamise korral võib mürgistuse algusele viidata oksendamine ja kõhuvalu. Ka mõni eksootilisem roheline põõsas või puuke, mis jõulupuuks soetatud, võib lapse suhu sattudes tekitada seedehäireid. «Seega võiksid lapsevanemad enne taime soetamist tutvuda selle omadustega ja kaaluda selle sobilikkust,» ütles Oder.

Lisaks tasub ettevaatlik olla näiteks tuletikkude, paukherneste, valguspulkade ja lumespreiga. Kui umbes kuni 20 tuletiku pea neelamist, säraküünalde lutsutamist, küünalde, fooliumpaberi või jõuluehete maitsmist ei peeta ohtlikuks, siis kindlasti tasub tähelepanu pöörata kingituses sisalduvate magnetite kaitstusele. «Kinkide puhul võib juhtuda nii, et nagu ka patareid, saadakse magnetid mänguhoos kätte näiteks pere suurema lapse mänguasjast,» ütles Oder. Üksiku magneti neelamine pole ohtlik, ent tulenevalt magnetite kokkutõmbumisest läbi soole seinte võib mitme magneti järjestikune sattumine soolestikku põhjustada tervisemuresid.

Sel aastal on terviseameti mürgistusteabekeskus nõustanud ligi 3000 inimest, ligi pooled mürgistusteabekeskuse infoliini 16662 kõnedest puudutavad kuni 3-aastaste lastega juhtunud õnnetusi, enamik väikelaste mürgistusõnnetusi leiab aset kodus.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile saab helistada ööpäev läbi mistahes äsja juhtunud mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada