Liiga palju D-vitamiini teeb luudele kahju

Liiga palju D-vitamiini teeb luudele kahju

D-vitamiin on inimorganismile vajalik vitamiin, mis aitab hoida luud tugevad ning toetab immuunsüsteemi tööd. D-vitamiini peaks tarbima iga päev, kuid samas ei tohiks ületada ettenähtud kogust, sest liiga palju D-vitamiini võib hoopis luudele kahjulik olla.

Sageli arvatakse, et mida rohkem vitamiine, seda parem, kuid tegelikult tuleb toidulisandite kogustega olla ettevaatlik. Harvardi teadlaste uuringust selgus, et suures koguses D-vitamiini tarbivate inimeste luud ei olnud sugugi paremas seisus kui mõõdukalt D-vitamiini tarbivate inimeste luud. Leiti hoopis, et liiga suur kogus võib luutihedusele halvasti mõjuda.

Uuringus osales üle 300 terve täiskasvanud inimese, kellest pooled võtsid päevas 10 mcg (400 IU) D-vitamiini ja teine pool 250 mcg (10 000 IU). Osalejate luutihedust mõõdeti uuringu alguses ning uuesti kolme aasta pärast. Leiti, et suurem annus ei parandanud luude tervist, vaid vähendas luutihedust. Sarnase tulemuseni jõuti ka teiste seda laadi teadusuuringute käigus.

Ekspertide hinnangul peaksid täiskasvanud inimesed võtma päevas 10 mcg (400 IU) D-vitamiini ja eakad ning lapsed 20 mcg (800 IU). Teadlased hoiatavad, et ettenähtud kogust ei tohiks ületada ja suuremast kogusest ei ole tervisele mingit kasu, sest keha ei ole võimeline nii suures koguses vitamiini omandama ning see võib hoopis häirida teiste toitainete omandumist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada