Kardioloog selgitab, kuidas kõrge veresuhkur südant mõjutab

Kardioloog selgitab, kuidas kõrge veresuhkur südant mõjutab


Diabeedi puhul räägitakse sageli ka südame tervisest – miks peaks veresuhkru tõttu oma südame tervisele mõtlema ning kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?    

14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva. II tüüpi diabeet on sage haigus, mida iseloomustab krooniliselt kõrge veresuhkru tase.

2015. aastal oli II tüüpi diabeediga inimesi maailmas 415 miljonit, see tähendab, et diabeet oli ühel täiskasvanul üheteistkümnest. Arvatakse, et 2040-ndaks aastaks tõuseb nende hulk 642 miljoni inimeseni.

II tüüpi diabeet tekib, kui kõhunääre ei tooda piisavalt palju insuliini või kui organid muutuvad insuliini suhtes tundetuks.

Kõrged veresuhkurväärtused kahjustavad nii suuri kui väikeseid veresooni. Väikeste veresoonte kahjustusest tingituna võivad tekkida näiteks silmade, närvide või neerude kahjustused. Neerukahjustus tekib kuni 55 protsendil II tüüpi diabeediga patsientidel.

Suurte veresoonte kahjustustega seoses võivad tekkida ajuinsult ja südamelihase infarkt. Diabeet tõstab nende haiguste tekkeriski 2-4 korda.

Diabeediravi eesmärk on eelmainitud tüsistuste vältimine ja parandada nii patsiendi elupikkust, kui ka elu kvaliteeti. Vaatamata sellele on palju suhkruhaigeid, kes ei saavuta seatud veresuhkruväärtusi.

Miks peab veresuhkru kontrolli all hoidma?

Südame veresoonkonna haigused on peamine surmapõhjus suhkruhaigete seas.

Kõrgel veresuhkrul on otseselt veresooni kahjustavad toimed. Nimelt kahjustab kõrge veresuhkur veresoonte sisekesta. See viib olukorrani, kus häirub veresoonte laienemise võime, mis on oluline veresoonkonna normaalseks toimimiseks. Sarnast efekti omab kõrge veresuhkur ka südamelihasele, häirides südame normaalset lõõgastumisvõimet. See viib südame pumbafunktsiooni häirumiseni ja soodustab südamepuudulikkuse kujunemist.

Soovitused 2. tüüpi diabeetikule

Inimene saab enda heaks palju ära teha, hoidmaks oma veresuhkru, kolesterooli ning vererõhu väärtused kontrolli all.

Tähtsad on tervislikud eluviisid, igapäevane tervislik toitumine ning mõõdukas kehaline koormus.

Oluline on regulaarne veresuhkruväärtuste kontrollimine ning pidev veresuhkrutaset langetavate ravimite ja teiste määratud ravimite tarvitamine, et tagada võimalikult efektiivne südame-veresoonkonnahaiguste ennetus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Heli Hallik
13.11.19 13:01
Väga üldine jutt, abi ei mingisugust. Võiks vähemalt siin ära tuua tervisenäitajate normväärtused , samuti konkreetsed nõuanded toitumise kohta. Termin tervislik toitumine on lihtsalt kulunud fraas.
-84
   
+77
Leo
13.11.19 10:11
Kui kõrge võiks olla veresuhkru tase, et veel tervist ei rikuks ?
-52
   
+77
Gennadi
13.11.19 09:10
Artikli kasulikus on minimaalne, kuna kõik, mida on kirjutatud, on niigi teada lapsest saadik.
-88
   
+69

Lisa kommentaar

Saada