Külmetushaiguste vaktsiin võib olla peatselt reaalsus

Külmetushaiguste vaktsiin võib olla peatselt reaalsus HPV vastu vaktsineerimisel on nii pooldajaid kui ka vastaseid.
Allikas: Scanpix / Getty Images North America

Külmetushaiguste ja nohu ravimine on teadlaste jaoks olnud raske, kuna neid põhjustab umbes 160 rinoviiruse tüve. Gripi ärahoidmiseks tuleb igal aastal arvestada ainult kolme kuni nelja viiruse tüvega.    

Teadlased on suutnud luua vaktsiine, mis on tõhusad gripi vastu võitlemisel, kuid 160 rinoviirust on seni osutunud käsitlematuks hulgaks, vahendab Washington Post. Lisaks muteeruvad viirused aja jooksul.

USA teadlased uurisid aga võimalust külmetushaigusi põhjustavate viiruste levikut rakutasandil takistada. Kui see kunst saab selgeks, on võimalus luua ka külmetushaiguste vastased vaktsiinid.

Teadurid avastasid, et kui rakkudes puudus valk SETD3, peatus rinoviiruste levik. Seejärel vaigistasid nad tervetes kopsurakkudes SETD3 tootmise ja selgus, et rinoviirused ei suutnud seal paljuneda.

Lõpuks tehti katsed hiirtega selgitamaks välja, kas blokeeritud valguga elusorganism suudab viirused tõrjuda. Hiirtele süstiti viirust, millel on polioga sarnased sümptomid. Tavalised katsesse võetud hiired surid, aga blokeeritud SETD3 valguga närilised jäid ellu.

Teadlaste kätes on nüüd uus viis külmetushaigusi põhjustavate viiruste pidurdamiseks. Aegamööda võib teadusavastus viia ka rinoviiruste vastase vaktsiinini, nii et ka külmetushaigused jäävad ajalookuluaaridesse.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada