Viis ootamatut viisi, kuidas naise keha võib anda märku viljatusest

Viis ootamatut viisi, kuidas naise keha võib anda märku viljatusest

Enamik naisi näevad aastaid vaeva, et mitte rasedaks jääda. Hiljem võib aga juhtuda, et lapse saamine osutub keerulisemaks kui võiks arvata. Umbes ühel paaril kaheksast esineb viljakusprobleeme ning umbes kolmandik nendest tulevad naispartneri tervisest.

Kahjuks ei taipa enamik naisi, et nende viljakus võib olla ohus, enne kui nad on juba üritanud tulutult last saada. Mõnikord võivad probleemist märku anda varjatud vihjed tervises, kirjutab Huffpost.

Kuigi enamik nendest sümptomitest paistavad tühised, tasub nendest arstile esimesel võimalusel rääkida. Viljakusprobleemide diagnoosimine ja ravimine esimesel võimalusel võib suurendada tõenäosust hiljem rasestuda.

1. Ebaregulaarsed menstruatsioonid

Ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel on üks levinumaid viljakuseprobleemide näitajaid. Kuna normaalsust on raske defineerida, siis võivad sümptomid olla väga erinevad. Enamasti on ohumärk harva, liiga tihti esinevad või üldse puuduvad menstruatsioonid. See annab märku, et ovulatsioon ei toimu korrapäraselt. Samuti tuleks tähelepanu pöörata tsüklivälisele veritsusele või verele vahekorra ajal.

2. Valu vaagnas

Kui tunned piinavat valu vahekorra ajal või sooletegevuse ajal, võib see märku anda entrometrioosist. See on umbes kümmet protsenti naisi mõjutav haigus, mille puhul emaka sisemine sein kasvab väljaspool munasarju ja munajuhasid ning võib ka viljakust mõjutada. Vaagna valu võib tabada ootamatult, ilma näilise põhjuseta ja olla tuim, torkav ning põhjustada krampe.

3. Jämedad karvad veidrates kohtades

Jämedad ja tumedad karvad huulel, lõual, kaelal või kõhul ei ole vaid tüütud, vaid võivad märku anda ka polütsüstiliste munasarjade sündroomist. See on levinud hormonaalne haigus, mis võib rasestumist raskendada. Kui märkad näol ja kehal uusi karvu, tuleks seda arstile mainida.

4. Piimjas eritis rindadest

Kui sa pole rase ega toida rinnaga ja märkad rindadest immitsevat piimjat vedelikku, võib tegu olla prolaktiini taseme tõusuga. Prolaktiin on hormoon, mis paneb keha rinnapiima tootma. Rinnapiima eritumine valel ajal võib olla viljatuse märk, sest prolaktiini tase mõjutab suguhormoonide tootmist ning tekitada nõrku ovulatsioone või nende puudumist. Prolaktiini tõusu võib põhjustada kilpnäärme probleem või varjatud kasvaja.

5. Kuumahood

Kui koged pidevalt kuumahooge või äkilisi külmavärinaid võib tegu olla enneaegse menopausiga. Kuigi enamik naisi läbib menopausi 50. eluaastates, võib see mõnel tekkida palju varem. Varane menopaus, mis märgin naise viljakuse lõppu, on üks keerulisemini ravitavamaid viljakusprobleeme. Samuti on selle puhul ülioluline varane avastamine ja sekkumine. Enamasti on haigus päritav ning kui pere naisliinis on seda varem esinenud, on risk kõrgem.

Enamikel viljakusprobleemidega naistel ei esine mingeid sümptomeid ning kahjuks avastatakse need enamasti alles siis, kui ravi ei ole enam nii tõhus. Mida varem terviseprobleemidega tegeled, seda suuremad on võimalused hiljem rasestuda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada