Levinud ravimid võivad suurendada vähi tekke riski

Levinud ravimid võivad suurendada vähi tekke riski

Järjest suureneva antibiootikumiresistentsuse tõttu on teadlased uurinud antibiootikumide seoseid erinevate haiguste tekkimisega. Mitmest uuringust on selgunud, et antibiootikumid suurendavad pärasoolevähi, söögitoruvähi ja kõhunäärmevähi tekke riski.

Antibiootikumide tarbimine on viimase kümne aastaga globaalselt 35 protsenti kasvanud. Aastas tarvitatakse maailmas 70 miljardit doosi ning järjest suurenev tarbimine on ajendanud teadlasi terviseriske uurima. Näiteks jõuavad antibiootikumid inimorganismi ka toidu kaudu –80 protsenti USA-s toodetud antibiootikumidest kulub lihatööstusele. Antibiootikumid hävitavad organismis ühes haiguseid tekitavate bakteritega ka inimese tervise jaoks vajalikud head bakterid.

On kindlaks tehtud, et kõhubakterid mõjutavad inimese tervist mitmel moel. Inimese seedimises on 300–500 erinevat liiki baktereid, mida saab mõjutada füüsilise aktiivsuse ja toitumisega. On võimalik, et antibiootikumide märkimisväärne mõju kõhubakteritele põhjustab inimorganismile jäädavat kahju. Kui hävitada seedimises heade bakterite kolooniad, on ohtlikel bakteritel – ka kantserogeensetel ehk vähki tekitavatel bakteritel –soodsamad tingimused levimiseks. Kõhubaktereid seostatakse selliste krooniliste haigustega nagu II tüübi diabeet, südamehaigused, maohaavandid ja vähk. Samuti on kindlaks tehtud, et kõhubakterid mõjutavad inimese vaimset tervist – põletiku tase organismis võib mõjutada inimese emotsioone, meeleolu ja reageerimist stiimulitele ning suurendada depressiooni tekke riski.

USA-s korraldatud uuringus vaadeldi 16 642 üle 60-aastaste inimese andmeid ning ravimite tarbimist kogu elu vältel. Uuringu käigus diagnoositi 1195 adenoomi ehk healoomulist kasvajat, mis annab sageli märku pärasoolevähi tekkimisest. Leiti, et inimestel, kes olid elu jooksul antibiootikume tarbinud enam kui kaks kuud järjest, tekkis suurema tõenäosusega adenoom. Elu jooksul sageli või pikalt antibiootikume tarbinud inimestel oli 73 protsenti suurem adenoomi risk. Teadlaste hinnangul on antibiootikume sageli tarbinud inimestel 9 protsenti suurem pärasoolevähi tekkimise risk ja neil, kes tarbisid antibiootikume rohkem kui kaks kuud järjest, oli risk 17 protsenti suurem.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada