Ligi pooled südame seiskumise tagajärjel surevad inimesed on enne läbi elanud «vaikse» infarkti

Ligi pooled südame seiskumise tagajärjel surevad inimesed on enne läbi elanud «vaikse» infarkti

Uue uuringu kohaselt on ligi pooled, kes surevad ootamatult südame seiskumise tagajärjel, kogenud varasema elu jooksul infarkti – seda ise teadmata.

Eile teadusajakirjas JAMA Cardiology avaldatud uuringus selgus, et 42 protsendil inimestest, kellel ei olnud eelnevalt diagnoositud südame-veresoonkonna haigusi, kuid kes surid ootamatult südame seiskumise tõttu, ilmnes lahangul varasemas elus aset leidnud «vaikse» infarkti märke, vahendab CNN. «Vaikne» infarkt tähendab, et esines infarkt ja inimene ei ole sellest ise teadlik.

Mis on infarkt ja südame seiskumine?

Infarkt tekib siis, kui vereringe on blokeeritud, kuid südame seiskumine on tingitud probleemidest organi elektriliste impulssidega. Äkiline, ootamatu südametegevuse katkemine põhjustab nii hingamis- kui teadvusekaotust. Südame seiskumise üheks põhjuseks võib olla infarkt.

Kaheksa aasta eest ajakirjas American Heart Journal avaldatud uurimuses leiti samuti, et 34 protsenti äkilise südame seiskumise tõttu surnud inimestest oli juba enne läbi elanud infarkti, millest neil polnud aimu ja mis oli jäänud diagnoosimata.

Uues uuringus analüüsiti andmeid Põhja-Soomes elanud 5869 inimese kohta, kes surid aastatel 1998–2017 ootamatult südametöö peatumise tõttu. 4392 juhul põhjustas surma südame-veresoonkonna haigus, mida ei olnud 3122 inimesel eluajal diagnoositud.

Pärast lahkamistulemuste ja kunagiste EKGde tulemuste analüüsimist selgus, et eelneva südamehaiguse diagnoosita 3122 inimesest esines 1322-l ehk 42,4 protsendil südame lihaskoe armistumist – see tähendab, et eelneva elu jooksul on läbi elatud infarkt, millest on paranetud.

Kuidas ära tunda infarkti?

  • Väga tugev, pigistav valu rinnus ja/või rindkere keskosas.
  • Valu võib kiirguda vasakusse käsivarde, kaela ja kurgu piirkonda.
  • Võib esineda iiveldust ja oksendamist.
  • Kannatanul võib tekkida hirmutunne ja külma higi episood, eriti valu tekkel.

Infarkti korral on tugev valu püsiv ega möödu tavaliselt 10–15 minutiga või puhkamisel.

Valule võivad lisanduda hingamisraskused, õhupuudus, iiveldus ja külm higi.

Kui kahtlustad, et sind võis tabada infarkt, kutsu kiirabi või pöördu kohe arsti poole.


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

LARISSA PÄHKEL
13.07.19 15:24
Paar nädalat tagasi põdesin just südame infarkti ära hea et õigel ajal sattusin haiglasse
-42
   
+58

Lisa kommentaar

Saada