Miks haigestutakse ka palaval suvel angiini?

Miks haigestutakse ka palaval suvel angiini?

Angiini esineb küll igal aastaajal, kuid soojal suveperioodil võib see haigus meid eriliselt morjendada. Perearst Kristi Otsmaa selgitas Postimehe terviseportaalis, miks siiski suure soojaga angiini haigestutakse.     

Sinu Arst tervisekeskuse perearst Kristi Otsmaa sõnul on angiin suveperioodil sageli põhjustatud sellest, et suured temperatuurierinevused õues ja konditsioneeritud siseruumides nõrgestavad inimese vastupanuvõimet haigustele ning bakterid ja viirused pääsevad tegutsema. 

«Seetõttu ei maksa näiteks higisena autosse minnes kohe konditsioneeri kõige madalamale temperatuurile reguleerida,» hoiatas ta.

Äge kurgumandlite põletik angiin ehk äge tonsilliit on nakkushaigus, mida iseloomustavad tavaliselt järsk algus, kõrge palavik, väga tugev neelamisvalulikkus, peavalu ja üldine halb enesetunne. Kurku vaadates võib näha lisaks neelu punetusele ka kollakasvalget kattu kurgumandlitel. Esineb ka kaela lümfisõlmede suurenemine. 

Enamasti on angiin baketritest põhjustatud haigus, kuid võib olla ka viiruslik. «Nende omavaheline eristamine on vajalik sellepärast, et esimesel juhul on vajalik antibiootikumiravi, teisel juhul mitte. Angiini kahtlusel tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, kuna ravimata jätmisel võib tekkida tüsistusena südame, neeru või liigeste kahjustus,» kirjeldas Otsmaa. 

Kui aasta jooksul on olnud 3–4 angiini, võib seda nimetada korduvaks. Korduvate angiinide puhul soovitab perearst konsulteerida kõrva-nina-kurguarstiga. Kroonilise angiini kõige efektiivsem ravi on kurgumandlite kirurgiline eemaldamine. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada