Ida-Tallinna Keskhaigla ja TTÜ asuvad jõudsalt taastusravi võimalusi arendama

Ida-Tallinna Keskhaigla ja TTÜ asuvad jõudsalt taastusravi võimalusi arendama

Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) ja Tallinna Tehnikaülikool sõlmisid 18. juunil koostööleppe, mis hõlmab ühistööd teadus-, arendus- ja loometegevuse ning õppetöö alal. Esimesed konkreetsed sammud koostöös astutakse taastusravis.

ITK juhatuse esimehe dr Ralf Allikvee ja TTÜ rektori Jaak Aaviksoo allakirjutatud lepingu eesmärgiks on luua alus rakendusuuringute, tehnoloogiasiirde, teadus-, arendus- ja loometegevuse ning õppetöö valdkondades ühiste huvide kindlaksmääramisel ja tegevuste kavandamisel.

Dr Ralf Allikvee ütles, et koostöö TTÜga annab haiglale lisavõimalusi. "Oleme alati toetanud teaduspõhisust ja tehnilised lahendused on ka täna meditsiinis igapäevased. Tänapäeva haigla saab olla kaasaegne haigla ainult siis, kui seal tegeldakse arenduse ja teadusega; kui on inimesed, kes seal tahavad töötada ja kui on partnerid, kellega koostööd teha," lisas ta.

Jaak Aaviksoo märkis, et taastusravist on abi saanud paljud, nende hulgas mitte ainult kaitseväelased, vaid ka teised Eesti inimesed. "Tänases maailmas, kus arstiabi muutub aina tehnoloogilisemaks, on üha enam vaja lisaks arstide kõrgele kompetentsile ka tehnoloogilisi võimalusi nende ideede realiseerimiseks. Olen kindel, et üsna pea on põhjust, mille üle koos Ida-Tallinna Keskhaiglaga rõõmustada," kinnitas ta.

ITK taastusravikliiniku juhataja dr Heidi Alasepp tõdes, et tehnika ja meditsiin käivad juba praegu käsikäes, ja see on väga oluline nii täna kui ka homme. "Pikas perspektiivis on haigla ja ülikooli koostöö tulemuseks kvaliteet. Kogu tehnoloogiline abi aitab inimese peale ägedaid haigestumisi või peale operatsioone kiiremini tavaellu tagasi ja annab veelgi parema elukvaliteedi," sõnas ta.

TTÜ mehaanikateaduskonna professor Tauno Otto lisas, et koostöös ITK ja TTÜ partneritega Itaalias ja Inglismaal on plaanis luua ühislabor, kus on ühendatud virtuaalreaalsus ja pärismaailm, mis aitab taastusravis paremini hakkama saada. "Just taastusravis on oluline, et koormust saaksid vaid vajalikud lihasgrupid ja siin tulevad appi robotid. Tuleviku taastusravis on tähtis komponent virtuaalreaalsus ja meil TTÜ-s on vastavad uued laborid olemas. Itaalia kogemus näitab, et virtuaalreaalsus annab head efekti taastusravis: saame kasutada nutikaid seadmeid, näiteks kindaid ja prille, mis muudavad patsiendile taastusravi lõbusamaks, samas saab raviarst täpsemat informatsiooni," kirjeldas ta.

Koostöölepe võimaldab paremini kasutada TTÜ infrastruktuuri ja teaduspotentsiaali patsientide ravis, sealhulgas taastusravis. Uued TTÜ-s arendatavad tehnoloogiad nagu metalli 3D-printimine, antibakteriaalsed pinnakatted ja 3D-prinditavad materjalid, virtuaal-ja liitreaalsuse rakendused, taastusraviks sobivad robotid, proteesid ja eksoskeletonid võimaldavad oluliselt kiirendada töö- , spordi- või militaarvigastustest põhjustatud elukvaliteedi langusest taastumist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Õppige soome kolleegidelt
14.08.18 19:40
ja kindlasti vanadekodudes peaks olema kõiksugu abi vahendid.koos fysioterapeudiga.comfort toolid neile.kes ainult voodis omi påevi veedavad.see ei ole vanadekodu vaid vangla.mis eestis toimub.kåige Helsingis ja õppige ometi.ja hooldaja koolituses.puudub tåielikult nostori koolitus.arvan.et need koolitajad peaks ise ennem minema koolitama vålismaale.ja koolitajal peaks olema våhemalt magister nagu on soomes ja.professori tase.eesti õpetajad soomrs on koristajad vot selline tase siis.meie õpsidel
-37
   
+81
lugeja
25.06.18 09:06
"saame kasutada nutikaid seadmeid, näiteks kindaid ja prille, mis muudavad patsiendile taastusravi lõbusamaks" - tore uudis tõesti, naeran juba ette! Ainult et kuidas lihtsurelik (kui ta pole just sõjaväelane) üldse pääseb taastusravile?
-30
   
+46
Sander
19.06.18 18:08
Väga vahva. Loomulikult võidab meditsiin ja teadus. Taastusravi võidab palju.
-32
   
+52

Lisa kommentaar

Saada