Kui palju valuvaigisteid võib võtta?

Kui palju valuvaigisteid võib võtta?

Kui peavalu ravimiseks võtta liiga sageli valuvaigisteid, võib sattuda nõiaringi, sest algse valu vaigistamise asemel tekib hoopis uus, mille leevendamiseks kiputakse haarama taas ravimi järele.     

28-aastane Liisa kannatab sageli pingetüüpi peavalude käes. Ta on mures, sest mõnikord valutab pea mitu päeva järjest ja sageli ei piisa enam ühest valuvaigistavast tabletist. «Mu peavalu on uuritud, olen tundlik stressile, aga samas kardan, et kui juba nii noorena ei piisa ühest tabletist, mis ma siis 50-aastasena teen,» rääkis naine Postimees Tervisele.

Sageli peavalude käes kannataval inimesel tasub kindlasti tähele panna, kui peavalu iseloom muutub. Kergemat tüüpi peavalu saab leevendada käsimüügiravimitega. «Sõltuvalt peavalu vormist, allub mõni tavalistele käsimüügiravimitele paremini, teised halvemini,» rääkis Tartu Ülikooli kliinikumi neuroloog ja Eesti Peavalu Seltsi president Mark Braschinsky.

Sagedasem valu

Mõnikord tundub inimesele, et kui ravim enam ei aita, siis võib olla peavalu muutunud krooniliseks. «Kui valu muutub krooniliseks, toimub ajus hulk muutusi ja valu hakkab esinema sagedamini,» ütles Braschinsky. Tema sõnul pole need protsessid enam käsimüügiravimitega nii hästi mõjutatavad kui kergem peavalu.

«Peavalude sagenemise tõttu hakkab inimene võtma järjest rohkem valuvaigisteid ja piire ületades tekitavad valuvaigistid peavalu hoopis juurde, tekib ravimite ületarvitamisest tingitud krooniline peavalu,» selgitas Braschinsky.

Ajapikku väheneb ka nende ravimite tõhusus ja inimesed hakkavad seetõttu võtma üha kangemaid, sageli opioidseid valuvaigisteid. Braschinsky sõnul on tõestatud, et opioidsed ravimid tekitavad resistentsust peavalu vaigistavatele ravimitele.

Inimesel on ravimite ületarvitamisega seotud peavalu väga raske ära tunda, sest see nn teisene peavalu meenutab väga põhipeavalu. «Inimene arvab esmalt, et tema migreen või pingetüüpi peavalu on hullemaks läinud, aga see ei pruugi olla migreeni süvenemine, vaid valu võib olla seotud valuvaigistite ületarvitamisega,» rääkis tohter.

Ravimite võtmise piirid 

Valuvaigistid jagatakse arsti sõnul madala ja kõrge ületarvitamise riskiga ravimiteks. Madal risk on ühe toimeainega, peamiselt käsimüügis olevatel valuvaigistitel. Selliseid ravimeid võib võtta kuni 15 päeval kuus.

Kõrge riskiga valuvaigistitel on aga mitu toimeainet ja neid ei ole hea võtta kuus üle kümne päeva. «Tavaliselt on inimestel lihtsam meelde jätta, et kümme on see piir isegi madala riskiga valuvaigistite puhul, sest kui kümme on võetud, pole 15 enam kaugel,» tõdes Braschinsky.

Ületarvitajaid püüavad arstid esmalt harida, selgitades patsientidele valuvaigistite ohtlikke ja ohutuid koguseid. Samuti püütakse alustada varakult profülaktilise raviga, et vähendada peavalude sagedust, parandada inimese elukvaliteeti ja hoida ära peavalu krooniliseks muutumise risk.

Ennetusravi koosneb nii elustiilimuutusest (näiteks treening, toitumine ja puhkamine) kui ka profülaktilistest ravimitest, mis pole valuvaigistid. Selliseid ravimeid tuleb võtta kuuridena iga päev, et need mõjuks.

Tasakaalu leidmine 

Kui inimese pea valutab harva, alla kaheksa päeva kuus, peaks ta võtma ravimit. Arsti sõnul on kaks võimalust: inimene ei võta rohtu, kannatab ja ootab, et valu läheks ise üle. See võib võtta tunde. Teine variant on võtta aegsasti valuvaigistit, see toimib ja valu kaob ning inimene kannatab valu lühemat aega.

Braschinsky sõnul on uuringud näidanud, et mida vähem aega inimesel pea valutab, seda väiksem on tõenäosus, et peavalu läheb krooniliseks. «See on tasakaalu leidmine – kui inimesel valutab pea harva, siis peaks ravima, et need peavalud ei sageneks. Teistpidi ei tohi teha seda väga sageli, kui inimesel on kuus üle kümne peavalupäeva,» selgitas tohter.

Õige ravimi võtmise kogus sõltub tema sõnul nii inimese kehakaalust, ainevahetuse kiirusest kui ka peavalu olemusest. Raskematel juhtudel kasutatakse peavalu ravimiseks ka teisi mooduseid, millest osa on arsti sõnul kallivõitu.

Loe pikemalt Postimees Tervis.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada